Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Drepturi persoane cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Drepturi persoane cu handicap

Buna ziua,

Daca o persoana detine un certificat de incadrare intr-un grad de handicap si in acest timp sa angajat, aceasta mai plateste CAS si impozit pe venit?
Angajatorul mai are si alte obligatii de plata fata de cele care se platesc lunar in conditii normale ?
Textul de lege mentionat de art.26 din Legea nr.448/2006 a fost abrogat.

art. 55^1 C.fisc.
Veniturile din salarii prevăzute la art. 55 alin. (1)-(3) realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de impozit pe venit.
multumesc