Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte necesare vanzare autovehicul persoana juridica ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte necesare vanzare autovehicul persoana juridica catre persoana fizica

Buna, as avea o rugaminte, daca poate cineva sa-mi spuna ce fel de acte am nevoie ca pesoana juridica sa vand un autovehicul proprietatea firmei, catre o persoana fizica? Este necesar ca taxele catre bugetul de stat sa fie achitate? Firma are restante la bugetul de stat, in acest caz firma poate vinde autoturismul detinut, catre o persoana fizica? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc de raspuns , e bine de stiu ptr. ca in practica am avut multe situatii in care cumparatorul a trebuit sa plateasca impozitul in locul vanzatorului ptr a putea inmatricula masina....
legally a scris:

Este nevoie de certificatul fiscal, prin care se atestati faptul ca dvs., pers. juridica v-ati platit impozitul la stat si fara de care cumparatorul nu isi poate inscrie autoturismul la finannte.

am aceeasi problema, masina pe firma si firma cu datorii.
din ce spuneti aici ar rezulta ca impozitul PE MASINA trebuie sa fie achitat.
Daca acesta este platit, masina se poate vinde?

multumesc.