Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Persoana cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Persoana cu handicap

in octombrie un angajat a adus certificat cu grad handicap 2
Ce obligatii are firma in acest caz ?Plateste catre buget o contributie alta decat cele platite in conditii normale ?
adrianabresug, utilizator
scuze pt greseala de la ,,subiect ,, persoana cu handicap
Angajatorul urmeaza sa nu retina impozit aferent venituri
Art.78 din Legea 448/2006 alin (2)Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3)Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a)să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
b)să achiziţioneze produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate în unităţile protejate autorizate, pe bază de parteneriat, în sumă echivalentă cu suma datorată la bugetul de stat, în condiţiile prevăzute la lit. a).