Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu inainte de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu inainte de divort

Buna ziua,
As avea nevoie sa stiu in ce fel imi pot ingreuna situatia in cadrul procesului de divort daca parasesc locuinta impreuna cu cei doi copii minori?
As vrea sa-mi iau copiii si sa ne mutam in chirie inainte de depunerea propriu zisa a cererii de chemare in judecata. Ma poate acuza de parasire de domiciliu? Sau de altceva?
As mai mentiona ca momentan sotul e cel care se afla in concediu de crestere a copilului ptr fetita de 1 an, eu intorcandu-ma la serviciu ( de comun acord cu el) cand fetita avea 4 luni.

Multumesc
Multumesc de pareri. Am inteles opinia dvs obiectiva si am inteles in ce directie ar trebui sa ma indrept.
Voi incerca sa il conving sa picam de acord cu privire la toate aspectele.
In caz contrar, voi apela la un avocat.

Eu va recomand intai sa mergeti sa va informati privind drepturi, sanse, costuri, timpi si apoi sa decideti vreo negociere.
In al doilea radn, cand exista certuri intre doua persoane, ele rar pot negocia, mai degraba pot sa se mai certe inca odata.
Va recomand sa folositi un intermediar neutru la negocieri: mediator, avocat, preot, nas etc.