Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interceptari telefonice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interceptari telefonice

Am avut telefonul ascultat si ulterior mi s-a adus la cunostinta ca mi s-a deschis un dosar panal acuzat de favorizarea infractorului , tin sa mentionez ca telefonul meu a fost ascultat inchis . Interceptarile telefonice sunt probe in instanta ?
oprea_mihai, utilizator
oprea_mihai a scris:
Interceptarile telefonice sunt probe in instanta ?

Sunt probe in instanta cu varf si indesat. De ce n-ar fi?

Metode speciale de supraveghere sau cercetare
Dispoziţii generale
(1) Constituie metode speciale de supraveghere sau cercetare următoarele:
a) interceptarea comunicaţiilor ori a oricărui tip de comunicare la distanţă;
[...]
(2) Prin interceptarea comunicaţiilor ori a oricărui tip de comunicare se înţelege interceptarea, accesul, monitorizarea, colectarea sau înregistrarea comunicărilor efectuate prin telefon, sistem informatic ori prin orice alt mijloc de comunicare.

Va pot condamna pe baza interceptărilor.
Insa mai trebuie sa existe și alte probe.
Daca exista un mandat de interceptare emis de un judecator de drepturi si libertati, inregistrarea reprezinta un mijloc de proba legal pe care il vor folosi in procesul penal.