Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchiriere apartament pentru angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchiriere apartament pentru angajat

Am angajat un salariat din alt judet si tb sa-i asiguram locuinta, este avantaj de natura salariala plata chiriei? contractul de inchiriere se face pe numele firmei sau al angajatului?
Buna seara,
Contravaloarea chiriei suportata de catre angajator reprezinta avantaj de natura salariala.
Avantajele în bani şi echivalentul în lei al avantajelor în natură sunt impozabile, indiferent de forma organizatorică a entităţii care le acordă.