Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ANAF si angajatorul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ANAF si angajatorul

ORELE suplimentare neplatite dublu sau necompensate in zile libere si nedeclarate la stat si pe stat e trecut 168 ore in situatia asta ANAF poate trage la raspundere pe angajator cu masuri dure.
PE baza unui grafic cu nr de ore 240 si platite 168 toate orele nedeclarate la stat care le face angajatul este fapta de evaziune fiscala si vamala conf prevederilor art 7 alineatul d,lit a,pct 5 si 6 din HOTARIREA GUVERNULUI nr 520/24.07.2013 privind organizarea si functionarea agentiei nationale si administrare fiscala.
FISCUL il poate trage la raspundere pe angajator ca nu declara diferenta de ore de la 168 pina la 240 ore cum face angajatul graficul ii poate ajuta pe inspectori.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:26, 8 Martie 2016
Pentru fapte de evaziune fiscala, se poate depune sesizare la ANAF.
SA fac scris cerere sau petitie angajatorului pe cale amiabila ca sa imi plateasca orele suplimentare sa nu il reclam la ANAF la multi angajati nu plateste orele suplimentare nici liber nu da daca acesta ma da afara angajatorul raspunde penal in fata organelor de stat problema aceasta daca il reclam pe baza probelor anexsate.
IN final ca sa trimit prin posta angajatorului cererea cu ar aceasta refuza inregistrarea aceasta e obligat sa imi raspunda.
ANGAJAMENTELE sunt egal cu 0 care le-am semnat la angajare sa pastram secretul de serviciu angajatul are drept sa reclam pe baza carei legi.
Puteti sesiza in scris angajatorul inainte de a sesiza ANAF-ul si/sau ITM-ul.
ULTIMA intrebare atunci angajatorul nu intelege calea amiabila atunci poate lua amenzi de la ANAF sau inchiderea activitatii sau suspendarii prin lege are evaziune fiscala atunci daca ma da afara imi gaseste un motiv ii rascolesc adevarul am dreptate ptr ca imi cer drepturile amenda tot o va primi.
Daca cei de la ANAF vor constata neregului, atunci vor putea aplica si sanctiuni contraventionale angajatorului dvs.

Alte discuții în legătură

Contractul de munca, posibile clauze abuzive ameno ameno CONTRACTUL de munca este trecut dupe ce pleci nu ai voie sa ei copii sau sa fotografiezii sa le anexsezi si sa il reclami mai departe ca constituie abateri ... (vezi toată discuția)
Probele ameno ameno IN registrul de procese verbale scrie detinerea fara drept sustragerea,alterarea,multiplicarea copierea sau folosirea neautorizata a acestui document sunt ... (vezi toată discuția)
Ore lucrate ameno ameno LA 132 ore lucrate a 12 ore de la ora 18-06 dimineata cit trebuie sa iau in mina pe luna aprilie ptr luna MAI. (vezi toată discuția)