Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass la dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass la dividende

O persoana cu contract de munca de 3 ore pe zi care are venituri si din dividente plateste CASS la valoarea dividendelor pentru anul 2016 ?
Dividendele primite de la o persoană juridică română sunt cuprinse în categoria veniturilor din investiţii şi se impun la sursa cu o cotă de 16% din valoarea acestora.

Deci din punct de vedere al impozitului pe venitul din dividende, persoana fizică beneficiară n-are nicio obligaţie faţă de organul fiscal.

Dar, persoanele care NU realizează într-un an fiscal venituri:
•din salarii sau asimilate salariilor, venituri din pensii;
•sub forma indemnizaţiilor de şomaj;
•din pensii mai mici de 740 lei;
•obţinute de întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale, membrii întreprinderii familiale, persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activităţi economice, persoanele care realizează venituri din profesii libere;
•din activităţile agricole:
•din cultivarea produselor vegetale;
•din exploatarea plantaţiilor viticole, pomicole, arbuştilor fructiferi şi altele asemenea;
•din creşterea şi exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală;
•din silvicultură şi piscicultură obţinute din:
•din recoltarea şi valorificarea produselor specifice fondului forestier naţional, respectiv a produselor lemnoase şi nelemnoase,
•din exploatarea amenajărilor piscicole;
•din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil, precum şi a contractelor de agent;
•din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară;
•obţinute de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, care nu generează o persoană juridică,

pentru veniturile din dividende au obligaţia plăţii contribuţiei de asigurări sociale de sănătate.

Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară.

Contribuţia de asigurări sociale de sănătate se stabileşte de către organul fiscal competent, prin decizia de impunere anuală, pe baza informaţiilor din declaraţia privind venitul realizat sau din declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, precum şi pe baza informaţiilor din evidenţa fiscală, după caz, şi se achită în termen de 60 zile de la data comunicării deciziei.