Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru femeile care au născut cel puţin 3 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru femeile care au născut cel puţin 3 copii până în 1990

Buna ziua
In octombrie 2015 senatorii au votat, proiectul de lege care prevedere reducerea vârstei standard de pensionare pentru femeile care au născut cel puţin trei copii, până în ianuarie 1990, textul legislativ fiind adoptat cu 120 de voturi "pentru", niciun vot "împotrivă" şi două abţineri.
S-a aprobat legea, mama mea ar trebui sa inceapa sa-si pregateasca actele .. si nu stie daca a intrat in vigoare si daca poate beneficia de reducere. Toate celelalte creterii de cotizare si respectiv varsta sunt indelpinite
Va multumesc anticipat
De unde stiti ca a fost proiect de lege?Nu a fost modificare la legea pensiilor, ca nu am auzit nimic? Si pe mine m-ar fi interesat.
Inca nu a aparut o astfel de lege, mai trebuie sa treaca si de Camera Deputatilor.
Proiectul de Lege pentru completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice se afla la Camera Deputatilor din data de 26.10.2015.
Presupun ca discriminarea tot ramane: femeile care au iesit deja la pensie fara reducere din anul 2010 si pana se va promulga legea ,nu?
Presupun ca este un termen limita, in care legea trebuie sa treaca de Camera Deputatilor, nu poate sa stea la nesfarsit.