Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Noua lege a fumatului și fumatul pe casa scării
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Noua lege a fumatului și fumatul pe casa scării

Bună ziua,
aș dori să știu dacă legea antifumat care intră în vigoare luna viitoare interzice fumatul pe casa scărilor într-un bloc cu asociație de proprietari. Este considerată casa scărilor "spațiu privat de uz public"? Ar fi posibil, conform legii, să reclam un fumător pe casa scării, a cărui fum îmi intră mie în casă?
Vă mulțumesc
Uffff...si eu am pb. asta ...in lift fumeaza unii ...vecini educati.
In casa scarii si in lift era fumatul interzis si pana acum, in baza legislatiei vechi. Discutati in comitet sa se afiseze atentionari cu "fumatul interzis" pe casa scarii si in lift. Vedeti ca in instructiunile de folosire a lifturilor exista precizarea ca fumatul este interzis in lift tot asa cum exista precizarea ca liftul se foloseste exclusiv pentru transportul de persoane, interzis transportul animalelor s.a.m.d.
nicsarbu a scris:

Bună ziua,
Aș dori să știu dacă legea antifumat care intră în vigoare luna viitoare interzice fumatul pe casa scărilor într-un bloc cu asociație de proprietari. Este considerată casa scărilor "spațiu privat de uz public" ? Ar fi posibil, conform legii, să reclam un fumător pe casa scării, a cărui fum îmi intră mie în casă ?
Vă mulțumesc.

Dar ce, scara unui bloc nu e spaţiu public ?
Citez pe şeful A.N.P.C.: „În clădirile de birouri, pe balcoanele deschise, nu va mai fi permis fumatul".
În mod normal, e interzis fumatul mai ales în spaţiile închise, formate din minimum doi pereţi şi un acoperiş ... deci şi în scări de bloc, evident !
Da, aveţi dreptul de a reclama persoana care fumează în incinta scării - dacă vrea să fumeze, să iasă afară din scară !
☢☢☢ LISTA LOCURILOR UNDE NU SE VA MAI PUTEA FUMA DIN 16 MARTIE. ☢☢☢
Din 16 martie românii nu vor mai avea voie să fumeze în spațiile publice închise, spațiile închise de la locul de muncă, la locurile de joacă pentru copii, inclusiv în cele din parc, în unitățile de învățământ, în unitățile sanitare, precum și cele destinate protecției copilului. Țigările vor fi interzise în baruri, restaurante și cafenele. Cei care vor dori să-și aprindă o țigară trebuie să iasă afară.
În plus, nici în mijloacele de transport în comun, inclusiv taxiuri, nu se va mai putea fuma, scrie republica.ro.
Despre țigările electronice legea prevede doar că vor fi interzise în mijloacele de transport în comun și la locurile de joacă pentru copii.
*** Potrivit noii legi, nu se va mai putea fuma nici în stațiile de transport în comun, pentru că legea publicată recent în Monitorul Oficial prevede că un spațiu public închis este format din minimum doi pereți și un acoperiș, indiferent de natura lor, fie că sunt construcții temporare sau permanente.
Fumatul va putea fi permis, potrivit legii noi, în două tipuri de spații publice închise, și anume în aeroportul internațional, unde există posibilitatea amenajării de spații pentru fumători, precum și în celulele de maximă siguranță din penitenciare, adică în celulele unde există câte un singur deținut.
➤➤➤ Unde se va mai putea fuma totuși, de la 16 martie?
Ministerului Sănătății indică locurile unde va mai fi permis fumatul sau nu, începând din 16 martie.
Astfel, în fața restaurantului, pe terasă, se va putea fuma dacă acolo va fi amenajat un loc de fumat, fără ca acesta să fie unul acoperit și cu minimum doi pereți.
Un alt loc unde nu va mai fi permis fumatul de la 16 martie este reprezentat de balcoanele deschise ale clădirilor de birouri, după cum ne-a precizat șeful ANPC, Paul Anghel.
☛☛☛ Iată lista despre locurile unde se poate fuma şi răspunsurile de la Ministerul Sănătăţii:
1. În stațiile de autobuz (cele acoperite și cu 2 "pereți") – NU este permis fumatul:
2. Pe stadioane – NU este permis
3. În fața restaurantului, pe terasă - Dacă se amenajează loc de fumat, fără să fie acoperit și cu minimum doi pereți - DA
4. În mașinile personale, dacă sunt și copii minori - DA, din punct de vedere legal. NU, „din punct de vedere moral", spun autoritățile.
5. În parc - DA, în apropierea locului de joacă al copiilor - NU
6. La un concert în Piaţa Constituţiei - dacă este spațiu deschis și nu există compartimentări, în locuri special amenajate - DA
7. În taxi - NU
8. În curtea spitalului - NU
9. Pe plajă la mare - Dacă este loc de joacă - NU. Dacă este plajă deschisă - DA
10. Dacă vecinul fumează pe balconul lui, poate fi reclamat ? NU. Locuința personală nu este loc public. Dacă desfășoară activitate economică pe balcon, atunci este loc de muncă închis și nu se fumează. Reclamația se poate face la Poliție.
11. În restaurante nu se va mai fuma deloc sau vor putea fi amenajate spații speciale ? - Doar în spații care nu încalcă dispozițiile legale (2 pereti și un acoperiș). Practic, nicăieri în restaurant nu se va mai putea fuma, pentru că, în plus, este și loc de muncă !
12. Vor dispărea scrumierele din faţa marilor magazine ? Dispar scrumierele de la intrare la metrou ? - NU. Dacă este în aer liber, și nu este încadrat de acoperiș și 2 pereți, se poate fuma.
13. Pe balcoanele clădirilor de birouri - (acoperite și cu minimum doi pereți) - NU va mai fi permis fumatul (după cum a declarat şeful ANPC).
☛ La întrebarea dacă noua lege va avea niște norme de aplicare, reprezentanții Ministerului Sănătății au declarat pentru Republica.ro că „nu sunt necesare norme de aplicare", pentru că „legea este foarte clară".
Va exista însă, pentru reprezentanţii Ministerului de Interne un „ghid de implementare a legii", după cum ne-a precizat inițiatoarea legii, deputata Aurelia Cristea.

Citeste mai mult pe RTV.NET: [ link extern ]
zxc1, utilizator
Buna ziua. Sa vedem care vor fi sanctiunile si cine o sa le aplice in cazul spitalelor, cladirilor de birouri, curtile unitatilor de invatamant si unitatile de invatamant. Reglementarile legislatiei vor fi aplicate si tigarilor electronice?
În actuala lege, faţă de vechiul act normativ, este prevăzută posibilitatea de a sesiza poliţia, inclusiv poliţia locală în cazul în care se fumează în spaţiile în care acest lucru este interzis.
pe lângă amenzile de la 100 de lei la 500 de lei pentru persoane fizice şi de la 5.000 de lei până la 15.000 de lei pentru persoanele juridice, se pot aplica sancţiuni complementare care pot merge până la suspendare a activităţii unităţii unde nu se respectă legea.
"Va trebui să veghem cu toţii la respectarea legii pentru că vorbim de dreptul la sănătate. Nu este o lege împotriva cuiva, ci este o lege pentru protejarea sănatăţii tuturor. Este o lege pentru protejarea nefumătorilor, a celor care nu pot sa aleagă, care au locuri de muncă unde se fumează şi sunt nevoiţi să fumeze pasiv, şi pentru protejarea copiilor. 150 de organizaţii de tineret doresc să se implice voluntar în implementarea acestei legi.", a spus Aurelia Cristea, iniţiatoarea legii.
Pentru a putea reclama pe cel (cei) care fumează în spaţiile publice interzise de lege, s-a luat decizia de a se înfiinţa un număr de telefon permanent (HOTLINE).
CITIŢI AICI DETALII: „Alo, am văzut un fumător !” Autoritățile pregătesc un hotline unde vor fi reclamați cei care încalcă legea antifumat. [ link extern ]
Despre țigările electronice legea prevede doar că vor fi interzise în mijloacele de transport în comun și la locurile de joacă pentru copii.
Orice-ar fi, e o lege binevenită şi mult aşteptată !