avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in declaratii la politist
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in declaratii la politist

Am citit declaratia data de faptuitor (persoana impotriva careia am formulat plangere penala pt inselaciune) organelor de cercetare.

In acea declaratie a spus f multe minciuni.
In temeiul acestor minciuni, a fost dispusa clasarea plangerii!!

Pot sa fac inca o plangere pt fals in declaratii - referitor la aceste declaratii mincinoase date la politie???
Saptamana trecuta, sunt in termen si in drept la toate 3 solutiile. D-aia intreb :)

Raspundeti, va rog, si la intrebarea 2:
In penal e valabil ca nu se poate face dovada cu martor peste inscris????
Sau ca proba testimoniala este inadmisibila acolo unde se poate face dovada cu inscris??
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2016
aidu, utilizator
Puteti solicita sa se administreze ce proba doriti, insa nu e obligatoriu sa se admita, in penal, probele nu au o valoare dinainte stabilită prin lege şi sunt supuse liberei aprecieri a organelor judiciare în urma evaluării tuturor probelor administrate în cauză.
Bine, dar nu vi se pare CULMEA ABSURDULUI sa il creada pe invinuit ca a primit prin e-mail falsurile... si sa imi claseze falsul flagrant...
fara sa il puna sa dovedeasca ca le-a primit prin e-mail?? ceea ce ar fi foarte simplu????

Si care solutie e mai eficienta??
1. Formulez o noua plangere penala pt marturie mincinoasa?
2. Cer redeschiderea dosarului?
3. Invoc in cadrul plangerii impotriva ordonantei de clasare?
Desigur, cred ca o sa le fac pe toate 3 :)
In plangerea impotriva ordonantei de clasare solicitati infirmarea solutiei ca nelegala si netemeinica si formulati critici in acest sens. Solicitati redeschiderea UP ca urmare a admiterii plangerii.
In legatura cu plangerea pentru marturie mincinoasa nu pot sa ma pronunt, cunosc prea putine date.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solutie clasare victorm86 victorm86 Solicit un punct de vedere fata de urmatoarea situatie: Am efectuat o plangere penala care a fost solutionata prin clasarea faptelor reclamate doar in baza ... (vezi toată discuția)
Falsificarea sub semnatura privata  silviu silviu Ce sanse sunt intr-un proces in care se falsifica datele unei chitante de mina prin adaugarea unui martor inexistent si pentru care exista probe (al doilea ... (vezi toată discuția)
Autoritatea de lucru judecat si hotararile de respingerea actiunii ca inadmisibila eusaisapte eusaisapte Mi-a fost respinsa nemotivat in fapt si de drept o plangere impotriva actelor procurorului ca inadmisibila cu rea-credinta, si nu-mi aduc aminte ca vreodata ... (vezi toată discuția)