Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire nora
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire nora

Buna seara ,
va prezint urmatoarea speta : bunicii mei au avut 2 fii , unul din ei a decedat inaintea lor , dar a fost casatorit fara copii. Ulterior au decedat si bunicii.Acum , daca trebuie sa dezbatem mostenirea dupa bunici , as dori sa stiu ce cota ii revine sotiei supravietuitoare a fiului decedat , avand in vedere ca la decesul acestuia nu s-a dezbatut nici o mostenire , pentru ca nu aveau bunuri comune.
buna seara , nu am demarat succesiunea de mai sus . A intervenit ceva de la ultimul raspuns , in sensul modificarii legii?
Nu si nici nu ar fi contat, legea aplicabila e cea de la data nasterii/ decesului etc.
gi-jane2, moderator