Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absentele nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absentele nemotivate

Buna ziua eu sunt nou acum m-am inregistrat.Am sie u o problema in legatura cu absentele de munca si desfacerea contractului de munca.Vreau sa stiu la cate nemotivate consecutive se desface contractul de munca si la cate nemotivate in decursul unui an calendaristic tot asa se recurge la desfacerea contractului de munca
.Va multumesc si astept raspunsu dumneavoastra
Numarul de nemotivate pentru care se desface contractul de munca este prevazut in regulamentul de functionare si organizare al societatii comerciale. La unele unitati comerciale se desface contractul de munca chiar si pentru 3 (trei) nemotivate.
Absenta nemotivata de la locul de munca este abatere disciplinara.
Nu este ca la scoala, am un numar de absente nemotivate sunt exmatriculat.
In dreptul muncii abaterea disciplinarta este circumstantiata raportat la contextul ei in care s-a produs, inclusiv la comportarea dvs (aici este aici !). Dau un exemplu ca sa intelegeti, am absentat nemotivat doar o singura zi, dar in acea zi trebuia in calitatea mea de sofer sa transport marfa perisabila, marfa care a stat nevanduta si s-a degradat. Imaginati-va ca pt o singura zi, ca in cazul acesta am si contractul de munca desfacut si am si acuzatia unui prejudiciu. Asa cum, lipsind sporadic de la serviciu, nu se intampla nimic. De regula, se spune ca de la 3 absente consecutive nemotivate s-ar justifica aplicarea unei sanctiuni disciplinare. Insa, atentie, abaterea disciplinara este anchetata de o comisie de disciplina care va analiza, va circumstantia fapta inclusiv dupa comportamentul dvs. si daca a gresi este omeneste a persevera este diabolic.Asa ca, incercati sa aveti comportamentul unui om matur,
Inocentia
Buna seara.Nu exista o regula generala referitoare la abaterile si altele,care conduc la desfascerea CM,Contractul individual de munca trebuie sa cuprinda precizari clare referitoare la abaterile care atraga desgacerea acestuia.Nu este o regula generala privitoare la un numar de absente ,pentru ca exista situatia cand consecinta unei singure absente sa produca prejudicii substantiale ireversibile si atunci angajatorul,pentru a evita alte eventuale situatii,poate dispune diferite sanctiuni care pot culmina cu desfacerea CM ,sau si altele mai rele raportat la prejudiciul cauzat