Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis auto pentru 30 de zile + amenda ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis auto pentru 30 de zile + amenda pentru parcare neregulamentara, zile politistul

Buna seara,

In data de 25.02.2016, in jurul orei 13.50 ma deplasam cu autoturismul marca VW Golf, cu numarul de inmatriculare xxxxxx, proprietatea SCxxxxxx SRL, societate comerciala la care sunt angajat, pe strada Pictorului nr 4A, bloc K1, cartier Tatarasi, orasul Iasi, jud. Iasi.
Am oprit in parcarea laterala situata la aceeasi adresa, urmand sa merg la un client aflat in vecinatate. Fiind in timpul orelor de munca, am discutat cu un client la telefon, dupa care urma sa introduc o comanda in baza noastra de date. Mentionez ca ma aflam singur in masina.
Am observat masina de politie neinscriptionata marca DACIA LOGAN de culoare ALB, cu numarul de inmatriculare IS 09 MYV, din care probabil in interes de serviciu, domnii politisti supravegheau traficul in zona, mai precis trecerea de pietoni. Mentionez ca masina dumnealor era parcata cu fata catre trecerea de pietoni pe sensul opus de mers, pe strada fiind marcajul dublu-continuu. Nu comentez si nu le judec activitatea, dar ca sa ajunga in acel punct, fie au incalcat linia dublu-continua, fie au intors in fata Sectiei 4 de Politie, unde este marcaj discontinuu si au mers pe contrasens aproape 100 m pentru a opri in zona mentionata.
Stiind care sunt radarele neinscriptionate din acest oras si mai ales pentru a nu ma alege cu o contraventie, am coborat, sa ma asigur ca masina condusa de mine, cu numarul de inmatriculare xxxxxxxx, stationeaza regulamentar, in baza marcajului de pe sosea si sub incidenta indicatorului P (parcare longitudinala), amplasat acolo de catre Primarie. Am intrat in masina, continuand sa vorbesc la telefon si am observat agentul de politie xxxxxxx care a trecut pe langa masina mea, ducandu-se spre trecerea de pietoni, nu stiu ce a facut, iar la scurt timp l-am vazut din nou intorcandu-se catre autovehiculul de serviciu. Acesta a intrat in masina de politie, a stat cateva minute, dupa care a revenit aproape de locul unde se afla parcat autoturismul meu (cam 20-30 de metri) si s-a adresat cuiva, insa nu stiu cui.
L-am intrebat pe politistul xxxxxxx daca vorbeste cu mine, deoarece se adresa cuiva si nu intelegeam cui. Am coborat geamul in jos, intrebandu-l pe un ton civilizat daca mi se adreseaza, stiind ca am parcat regulamentar in zona marcata. Nu a fost cu scopul de a-l insulta sau a-i submina autoritatea, dar am gandit ca daca am gresit cu ceva, pot muta masina. Mentionez ca intre masina mea si masina dumnealor, era o distanta de aproximativ 150 de metri, inaintea mea, fiind parcate si alte masini.
Acesta a venit la mine vizibil deranjat, fara a purta chipiul pe cap si fara sa se prezinte ori sa-mi arate o legitimatie sau insigna, cerandu-mi documentele. Masina mea fiind stationata regulamentar, l-am intrebat daca am facut vreo abatere de la legislatie. M-am legitimat dandu-i buletinul, permisul de conducere si celelalte documente ale masinii, iar acesta mi-a zis ca am parcat neregulamentar, deoarece sunt langa trecerea de pietoni. Mentionez ca masina era parcata dupa trecerea de pietoni, incadrandu-se perfect intre liniile marcajului destinat parcarii, astfel incat nu as fi putut obtura vizibilitatea soferilor care veneau din spatele meu asupra trecerii de pietoni.
I-am aratat ca masina mea este stationata in zona marcata si i-am spus ca este indicatorul P (parcare longitudinala) in zona, care imi permite acest lucru. In fata masinii mele, cat si pe toata partea dreapta, erau parcate multe masini ale altor cetateni, iar altor participanti la trafic care parcau in zona, nu le spunea nimeni nimic.Dupa ce i-am inmanat documentele, agentul de politie mi-a comunicat ca imi va retine permisul de conducere deoarece am coborat din masina, lucru care nu s-a intamplat.
Tin sa mentionez ca in tot acest timp a avut un ton arogant, nedemn de un reprezentant al institutiei statului care isi respecta cetatenii si pe care ar trebui sa ii protejeze.
Dupa revenirea la autovehicul al politistului xxxxxxx, acesta mi-a comunicat ca am fost sanctionat cu:

-amenda contraventionala de 420 lei + 3 puncte de penalizare pentru stationare si

- retinerea permisului pentru o perioada de 30 de zile incepand cu data de 12.03.2016 + amenda contraventionala de 420 lei. Calculand dupa calendar, reiese ca perioada de 15 zile, cand intra in drept perioada de suspendare, incepe de pe 10 MARTIE 2016, ori in procesul-verbal este trecuta data de 12.03.2016.

Mentionez ca luna februarie din acest an, are 29 de zile.
Pe procesul-verbal sunt bifate toate campurile respectiv AMENDA, PUNCTE DE PENALIZARE, daca REFUZ sau NU POT SEMNA procesul verbal, mai putin rubrica aferenta RETINERII PERMISULUI DE CONDUCERE.

Desi nu mi-a comunicat ca pot face anumite mentiuni, pastrandu-si atitudinea ostila si total lipsita de respect, i-am spus ca as avea unele mentiuni de facut, acestea fiind:

- autotrismul marca VW Golf cu numarul de inmatriculare xxxxxx se afla stationat de 5 minute, deci nu se afla in mers si nu a fost oprit de catre echipajul de politie, iar dumnealor m-au vazut cand am parcat, deci era timp suficient sa ma atentioneze in cazul in care chiar as fi savarsit o contraventie;

- nu recunosc contraventia deoarece ma aflam in locul special amenajat si delimitat pentru parcare longitudinala, atat prin semnul amplasat pe stalp, cat si prin marcajul de pe strada, chiar daca era langa trecerea de pietoni.

- nu purta chipiul pe cap in momentul in care s-a adresat celorlalti cetateni dinaintea mea si nici atunci cand a venit catre masina mea dupa ce l-am intrebat daca mi se adreseaza, ci il avea pe cap abia cand s-a intors sa-mi inmaneze procesul-verbal de constatare impreuna cu documentele;

- nu avea asupra sa legitimatia sau insigna;

- a avut o atitudine aroganta pe toata durata discutiei noastre, ba chiar m-a luat si in deradere, atitudine nedemna de un reprezentant al Politiei Statului Roman in care pot spune cu toata taria ca am avut incredere pana la acest incident;

- nu s-a prezentat, am aflat numele dumnealui uitandu-ma pe procesul-verbal, pentru ca in urma intrebarii cum se numeste, s-a recomandat uitandu-se in alta parte, ca si cum nu ar avea vreo importanta, sau eu nu ar fi trebuit sa aud care este numele dumnealui;

- nu mi-a dat vreo indicatie cum ca ar trebui sa raman in masina asa cum scrie in procesul verbal, nu m-am opus si nu am avut vreun motiv sa cobor atata timp cat stiam de modul in care am parcat masina;

- m-am simtit luat in deradere si tratat ca ultimul infractor atunci cand i-am spus ca masina lor era parcata pe contrasens, iar cand l-am rugat sa consemneze acest lucru in procesul-verbal, a zis ca s-a terminat rubrica si m-a sfatuit sa tin minte si celelalte nemultumiri ale mele in momentul in care voi dori sa depun contestatie.

Mentionez ca pe toata durata conversatiei, am avut un ton civilizat, ba chiar am fost socat de abuzul comis impotriva mea.
Dupa ce am semnat procesul verbal, mi-a comunicat pe un ton amenintator sa mut masina, in caz contrar mi se prelungeste suspendarea permisului cu inca 30 de zile.
Cand am plecat de pe loc, am trecut pe langa masina de politie, iar acesta s-a uitat la mine cu o expresie a fetei care denota scarba, lipsa totala de respect si amenintare, facandu-mi cu degetul in semn de atentionare. Oare ar trebui sa ma tem de cei care ar trebui sa ne apere?

Ca si cetatean, pot spune ca ultima abatere de la legea circulatiei pe drumurile publice a fost in data de 09.01.2015, cand am fost sanctionat cu amenda contraventionala pentru circulatia cu 62 de km/h pe un sector de drum cu limita de 50 km/h.
In cei aproape 10 ani nu mi-a mai fost suspendat dreptul de a conduce si pot spune ca sunt un sofer disciplinat in trafic, cu multa atentie si respect fata de ceilalti participanti, fie ei pietoni, biciclisti, motociclisti sau soferi.
Lucrez in vanzari de 12 ani, am tangenta cu foarte multi oameni, iar comunicarea pentru mine a fost dintotdeauna importanta, primand respectul fata de oameni si autoritatile statului.
Ca cetatean, atat ca pieton, cat si posesor al permisului de conducere, sunt intrutotul de acord, incurajez actiunile de prevenire a accidentelor rutiere si ma simt protejat, insa consider ca fapta petrecuta in data de 25.02.2016 este un abuz din partea agentului de politie xxxxxx.
Este adevarat ca parcarea era exact langa trecerea de pietoni, dar asa era marcata.

Vreau sa fac contestatie si un memoriu la comandantul politiei rutiere, intrucat am fost victima unui abuz.
Ma puteti ajuta cu niste pareri, va rog?
Multumesc!:((

K-tlyn, utilizator
In privinta termenului pot sa va spun ca este calculat corect, insa sanse de castig in instanta fara probe concrete[ martor(i)/inregistrare ] nu prea sunt.
Din pacate eram singur in masina, la fel ca si agentul constatator. Am facut niste fotografii, insa nu stiu cat m-ar putea ajuta.
In cazul acesta se merita incercata o plangere impotriva procesului-verbal de contraventie, nu va garanteaza o solutie favorabila, depinde de aprecierea judecatorului daca va retine acele fotografii drept proba sau nu.