Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiar de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiar de somaj

Societatea la care lucrez urmeaza sa faca concedieri colective cu acordarea drepturilor conform OUG 36/2013.
In randul salariatilor care urmeaza a fi concediati exista si cateva persoane care, la data la care urmeaza a se pune in aplicare masura concedierii, au posibilitatea de a se pensiona anticipat partial conform prevederilor Legii 263/2010.
Intrebarea mea este: ,,La momentul intocmirii dosarului pentru stabilirea indemnizatiei de somaj conf. Legii 76/2002 si acordarea venitului in completare conf. OUG 36/2013, cei de la AJOFM pot sa trimita dosarul la Casa Judeteana de Pensii in vederea acordarii pensiei anticipate partiala, daca fostul salariat, respectiv somerul in cauza, nu face cerere in acest sens.
Mentionez ca persoanele respective ar avea conditii de pensionare pentru limita de varsta abia la terminarea perioadei de somaj+venit in completare (adica peste 24 de luni de la data concedierii)?"
1. - Pensionarea anticipata se poate face numai la solicitarea persoanei in cauza.
- Nimeni nu poate fi obligat sa solicite pensionarea anticipata.

2. Plata indemnziatiei de somaj va inceta la data indeplinirii conditiilor de pensionare pentru limita de varsta sau la data cand somerul solicita pensie anticipata.