Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe teren intravilan cu construcţii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe teren intravilan cu construcţii

Bună ziua,
am un teren cu o casă în intravilanul unei localităţi, de 721 m2, care figurează în carte funciară (şi la Serv. Impozite) astfel: 400 m2 teren cu construcţii + 321 m2 teren arabil. Primăria pe anul 2016 mi-a calculat impozitul pe toate suprafaţa ca fiind teren cu construcţii. E legal să se ia în calcul la un singur teren de două ori cele 400 m2 prevăzuţi de lege ca teren cu construcţii?
Mulţumesc,
Este legal.
Potrivit codului fiscal
[ link extern ]

ART. 465 - Calculul impozitului/taxei pe teren

(1) Impozitul/Taxa pe teren se stabileşte luând în calcul suprafaţa terenului, rangul localităţii în care este amplasat terenul, zona şi categoria de folosinţă a terenului, conform încadrării făcute de consiliul local.

(2) În cazul unui teren amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la categoria de folosinţă terenuri cu construcţii, precum şi terenul înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii în suprafaţă de până la 400 m2 , inclusiv, impozitul/taxa pe teren se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în următorul tabel:
(21) În cazul unui contribuabil care deține mai multe terenuri situate în intravilanul aceleiași unități/subdiviziuni administrativ-teritoriale, suprafața de 400 m² prevăzută la alin. (2) se calculează o singură dată, prin însumarea suprafețelor terenurilor, în ordine descrescătoare.

Citiți și acest articol:

www.avocatnet.ro/content/art...