Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Vanzare Teren + Casa
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Vanzare Teren + Casa

Buna ziua.

Detin o proprietate in Loc.Feleacu, sat Feleacu, jud. Cluj.
Proprietatea are 1301 mp si este impartita in doua CF-uri.
I. CF - 801 mp (Casa + Anexa gospodareasca grajd + Curte + Grajd)
II. CF - 500 mp (Curti constructii)

Dorinta mea este de a vinde aceasta proprietate dar am cateva nelamuriri si sper sa ma ajutati in solutionarea lor.

1. Cum as putea afla, cu cat se vinde mp ?
2. Exista o diferenta a pretului/mp in ceea ce priveste continutul CF I, respectiv CF 2 sau mp la vanzare se calculeaza la fel in momentul care fixez pretul ?
... ex. Daca eu doresc sa cer 100 euro/mp acesta va fi impus pe toti cei 1301 mp sau se calculeaza un pret mai mare pe suprafata construita si unul mai mic pe cea neconstruita ?

Momentan acestea sunt nelamuririle mele. In cazul in care vor mai aparea si altele am sa revin cu o completare.
Sper sa ma puteti ajuta.

Va multumesc.
aleeldyamante, utilizator
Puteti apela la serviciile unui evaluator atestat ANEVAR pentru a va intocmi un raport de evaluare sau va puteti orienta dupa preturile imobilelor tranzactionate in zona. Raportul de evaluare ia in calcul si aceste preturi care sunt luate din anunturile de vanzare/cumparare.
Pentru stabilirea taxelor notariale este stabilita o grila notariala pe care o gasiti aici
[ link extern ]