avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare Vanzare Teren + Casa
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

Vanzare Teren + Casa

Buna ziua.

Detin o proprietate in Loc.Feleacu, sat Feleacu, jud. Cluj.
Proprietatea are 1301 mp si este impartita in doua CF-uri.
I. CF - 801 mp (Casa + Anexa gospodareasca grajd + Curte + Grajd)
II. CF - 500 mp (Curti constructii)

Dorinta mea este de a vinde aceasta proprietate dar am cateva nelamuriri si sper sa ma ajutati in solutionarea lor.

1. Cum as putea afla, cu cat se vinde mp ?
2. Exista o diferenta a pretului/mp in ceea ce priveste continutul CF I, respectiv CF 2 sau mp la vanzare se calculeaza la fel in momentul care fixez pretul ?
... ex. Daca eu doresc sa cer 100 euro/mp acesta va fi impus pe toti cei 1301 mp sau se calculeaza un pret mai mare pe suprafata construita si unul mai mic pe cea neconstruita ?

Momentan acestea sunt nelamuririle mele. In cazul in care vor mai aparea si altele am sa revin cu o completare.
Sper sa ma puteti ajuta.

Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 6 Martie 2016
aleeldyamante, utilizator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:46, 6 Martie 2016
Puteti apela la serviciile unui evaluator atestat ANEVAR pentru a va intocmi un raport de evaluare sau va puteti orienta dupa preturile imobilelor tranzactionate in zona. Raportul de evaluare ia in calcul si aceste preturi care sunt luate din anunturile de vanzare/cumparare.
Pentru stabilirea taxelor notariale este stabilita o grila notariala pe care o gasiti aici
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anomalie - tranzactie imobiliara efectuata la un pret cu mult mai mic decat grila notariala floraur floraur De luna asta, in Galati, au intrat in vigoare noile grile notariale. Se pare ca notarii nostri au exagerat si au marit inexplicabil valorile unor proprietati. ... (vezi toată discuția)
Problema cu grila notariala craiova : eu nu inteleg cum la craiova ... HAMARSOLD700 HAMARSOLD700 PROBLEMA CU GRILA NOTARIALA CRAIOVA : eu nu inteleg cum la Craiova un apartament din zona A 3 construit inainte de 1977 este evaluat in grila notariala la ... (vezi toată discuția)
Evaluare apartament cafeaculapte cafeaculapte Buna ziua, unde as putea gasi o lista cu preturile mimine ale apartamentelor dintr-o anumita zona? Am inteles ca notarii au asa ceva daca doresti sa vinzi un ... (vezi toată discuția)