Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Probleme cumparare casa+teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Probleme cumparare casa+teren

Buna ziua, am si eu o problema legata de o casa, mai exact doresc sa achizitionez o casa la tara, proprietarul, un om in varsta a aflat acum de la firma de cadastru ca jumatate din terenul curtii sale este extravilan si necesita un cadastru separat. Intrebarea mea este, pot cumpara casa cu tot cu teren sau parcela de extravilan intra sub incidenta legii terenurilor agricole si trebuie vanduta separat. Si daca trebuie vanduta separat, eu daca achizitionez casa am drept de preemtiune asupra terenului sau are vecinul? Multumesc!
Puteti intocmi actele pentru casa si terenul situat in intravilan, deveniti proprietara asupra terenului intravilan , iar apoi veti avea acelasi rang ca a vecinului pentru cumpararea terenului din extravilan. Mai departe se vor aplica prevederile din legea 17/2014