Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionarii

Nascut 29.04.1953
Stagiu de cotizare 41 ani 6 luni 26 zile
Gr. I proc. 100% (lg. 3/1977) = 3 ani 10 luni 10 zile
Gr. II proc. 100% (lg. 3/1977) = 13 ani 2 luni 16 zile
Care este data iesirii la pensie ? Va rog frumos si un calcul !
Va multumesc pentru solicitudine !
Pana sa apara aceasta lege, Casa de Pensii de care apartin mi-a calculat cu o decizie inaintea acesteia, cand inca eram la pensie anticipate partial, pe pagina 2 la litera D punctul 4, varsta de pensionare pentru limita de varsta = 61 ani 6 luni. Tocmai ceea ce va aratam ! Nu m-a trecut din oficiu la timp, cum spune legea. Decizia fiind emisa cu intarziere la 09.12.2015 in loc de 29.10.2014, conform pensionarii pentru limita de varsta indicate de ei in decezie. Prin interventia legii 155 din 25 iunie 2015, toti pensionarii care nu au fost trecuti la timp, din cauza ca multe Case de Pensii depasesc termenul legal, raman in dezavantaj din cauza acestei legi !? Sau mai bine sa inteleg ca nici calculul din decizia de pensie pe varsta de pensionare nu este corect !? Asta cred ca va puteti da seama. Daca da, raspunsul este cel apreciat de dumneavoastra.
procesomanul, utilizator
Din cele postate se intelege:
Pana la apartitia legiii 155/2015 reducerea era de 3 ani si 6 luni(17 ani in grupa II).
In acest caz - limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Dupa aparitia legii 155/2015 reducerea a crescut la 4 ani.
In acest caz - limita de varsta la 61 de ani.
Din datele postate rezulta ca pensia de limita de varsta trebuia sa fie pusa in plata incepand cu 29/10/2014(61 de ani si 6 luni).
Daca acest lucru nu s-a intamplat procedati cum v-am spus intr-o postare anterioara.
Daca mai sunteti pe fir Domnule Mircea Carp. De asemenea oricine ma poate ajuta in aceasta problema, i-asi fi recunoscator daca ar putea sa-mi dea un sfat. Cu CNPP sunt deja in stare de judecata ! Cu Casa de Pensii de care apartin, urmeaza. Ei stiu acest lucru. Prin urmare eu nu mai pot interveni nici la una nici la alta deoarece fiecare isi vor mentine deciziile, respectiv hotararile pe care le-au emis. Casa de Pensii, din 11 decizii pe care mi le-au emis, in 10 decizii imi integreaza grupa I de munca, 3 ani, 10 luni si 16 zile, deoarece nu am 6 ani ca sa-mi aplice legea 380/2013, in grupa II, pentru a o socoti la reducerea varstei standard de pensionare. Ceea ce mi se pare corect. Nu poti sa-l vaduvesti pe un om care are, sa zicem 5 ani si 11 luni de grupa I de munca din cauza ca nu a implinit 6 ani. Adica 6 ani de grupa II de munca, conform legii se poate aplica reducerea varstei standard de pensionare, dar cu 5 ani de grupa I, acolo unde conditiile de munca sunt mai grele, nu. Ar fi absurd. De aceea se contopeste grupa I cu grupa II. Problema este ca trebuie sa existe un act normativ, ceva, de care stiu Casele Teritoriale de Pensii, CNPP, MMFPSPV pe care eu nu il cunosc. Daca in ultima decizie, nr. 11, Casa de Pensii a schimbat foaia si mi-au emis-o in baza legii 155/2015, este un abuz. Eu nu ma integrez in aceasta lege deoarece dupa calculul anterior al lor, trebua sa trec la pensie pentru limita de varsta la data de 29.10.2015. Mie mi-au bagat cele doua grupe de munca pe leg. 3/1977. Pe mine ma sperie articolul 16 din aceasta lege care spune :
„Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li se ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare”.
Deci nu ar contrubui la reducerea varstei standard de pensionare. Dacă şitie cineva cum este cu contopirea acestor grupe de munca. Dacă a mai existat şi la alte Case Teritoriale de Pensii asa ceva sau este o simpla eroare a Casei de Pensii de care apartin, de folosirea acestui procedeu, care de fapt nu l-a respectat pana la capat.
Va multumesc.
procesomanul, utilizator
Realitatea este urmatoarea:
Pana la aparitia legii 380/2013 reducerea era de 3 ani si 6 luni.
Potrivit legii 380/2013 reducerea este de 3 ani.
Potrivit legii 155/2015 reducerea este de 4 ani.
Asta inseamna ca la mine nu merge aplicata leg. 155/2015, dupa cum s-a aratat. Cu leg 380/2013 spune sa ai 6 ani atat in grupa I cat si in grupa II. La mine grupa I nu merge iar la grupa II, pe cei 13 ani…, ar fi 2 ani si 6 luni. Pe penultima decizie, emisa de Casa mea de pensii, adica inaintea celei care s-a trecut la pensia pentru limita de varsta, pe fila 2, scrie, varsta de pensionare pentru limita de varsta = 61 ani si 6 luni. Cred ca trecerea pe leg. 255/2015 la pensie pentru limita de varsta, adica la 62 ani si o luna, este abuziva. Voi consulta un avocat ca audienta costa mai putini bani. Daca considera ca am dreptate, tot cu acel avocat voi merge in instanta.
Oricum va multumesc Domnule Mircea Carp.
procesomanul, utilizator