Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... A.G. revoca hotarari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

A.G. revoca hotarari

Art.27alin. b) din lg 230/2007 spune ca A.G. adopta, modifica sau revoca hotarari. In situtia in care o AG a asociatiei de proprietari hotaraste altfel in privinta aceleiasi chestuni decat hotararea luata intr-o AG anterioara si desi nu a fost supusa in prealabil la vot adoptarea revocarii acesteia, se considera cf. C civ., in acest caz ca hotararea noua(revoca) anuleaza automat pe cea veche ?
Nu!
Hotararea instantei nu are efect retroactiv, nu se aplica de la data cand a avut loc adunarea generala si nici macar de la data depunerii cererii la judecatorie. Decizia instantei se aplica abia dupa ramanerea definitiva a acesteia.
Intre timp asociatia si-a dus viata inainte. Nimeni nu poate da timpul inapoi.