avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constituire drept de uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constituire drept de uzufruct viager

Buna ziua ,

Obiectul in cauza este un bun propiu , tip apartament , detinut de unul din soti .
Se poate constitui drept de uzufruct viager pentru celilalt sot ?
Care ar fi modalitatea ?
Ce se va intimpla in momentul succesiunii ?
Cel mai recent răspuns: popo_acas , utilizator 15:17, 12 Aprilie 2016
uzufructul aveti posesia si folosinta. adica puteti si inchiria si chiria sa o luati dvs. iar abitatia aveti doar dreptul de a locui acolo.
Multumesc mult .
Conventia [contractul] prin care se lasa dreptul de uzufruct , este considerata donatie ?
Poate coexista impreuna cu un testament care deja este intocmit sau il modifica/anuleaza ?
Are legatura cu art. 1098 ncv ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietar si uzufructuar - se poate ? popo_acas popo_acas va rog sa imi spuneti , daca se poate varianta : -bunul este bun propiu al sotiei -sa ramina ea cu propriatatea nuda -sa fie uzufructari ambii soti Daca ... (vezi toată discuția)
Conventia matrimoniala la succesiune popo_acas popo_acas Deci , situatia este astfel: -apartament dinainte de casatorie , al sotiei , deci pe regim de bun propiu -copil al sotiei , dinainte de casatorie . In caz ... (vezi toată discuția)
Notificare locuinta familie sau uzufruct ? popo_acas popo_acas Buna ziua , Situatia mea este astfel : - locuesc de 30 ani in un apartament pe regim de bun propiu al sotiei care are un fiu din casatorie anterioara ... (vezi toată discuția)