Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre divort

Sunt casatorit de 10 ani si avem un baiat de 8 ani si o fetita de 2 ani si vreau sa divortez deoarece nu ne mai intelegem,nu comunicam nu avem relatii intime etc...intrebarea mea este: Apartamentul unde locuim este cumparat de mine inainte de a fi casatorit, in cazul divortului apartamentul fa face parte din partaj?
Nu. Acesta este bun propriu iar in caz de divort se impart doar bunurile comune, adica cele dobandite in timpul casatoriei. ;)
si are vreo importanta daca eu sunt singurul care a adus bani in casa?ea fiind casnica
Se ia in considerare faptul ca a crescut si ingrijit copiii si munca in gospodarie.Probabil ca instanta va stabili un procent mai mic pt doamna dar la fel de bine poate sa dea 50% pt fiecare,salariul fiind considerat bun comun.
in ce sens sa aiba importanta ?
daca imobilul a fost achitat integral anterior casatoriei dintre dvs si sotie, acesta reprezinta un bun prorpiu al dvs si nu va intra la partaj.