Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Venituri zilieri
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Venituri zilieri

Ce nota contabila fac pentru a inregistra impozitul 16% pe care il opresc zilierilor
unde in declaratia 112. Am completat la venituri din salarii suma si imi apare eroare imi cere cnp asigurat, cnp etc.Trebuie sa le completez pe toate.Mai trebuie si decl 205.In decl 112 trebuie sa trec separat pe fiecare zilier .Cum procedez
Zilierii se introduc nominal in sectiunea A.
La Casa de sanatate se alege optiunea <neasigurat>.
Idem la concedii si indemnizatii si somaj.
Trebuie sa completati cu 0 (zero) toate tipurile de contributii pentru ca altfel da eroare.
La <E.3 Date detaliate privind impozitul pe venit> se completeaza randurile 14, 15 si 16 cu sumele aferente zilierului.