avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Venituri zilieri
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Venituri zilieri

Ce nota contabila fac pentru a inregistra impozitul 16% pe care il opresc zilierilor
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:20, 17 Aprilie 2016
unde in declaratia 112. Am completat la venituri din salarii suma si imi apare eroare imi cere cnp asigurat, cnp etc.Trebuie sa le completez pe toate.Mai trebuie si decl 205.In decl 112 trebuie sa trec separat pe fiecare zilier .Cum procedez
Zilierii se introduc nominal in sectiunea A.
La Casa de sanatate se alege optiunea <neasigurat>.
Idem la concedii si indemnizatii si somaj.
Trebuie sa completati cu 0 (zero) toate tipurile de contributii pentru ca altfel da eroare.
La <E.3 Date detaliate privind impozitul pe venit> se completeaza randurile 14, 15 si 16 cu sumele aferente zilierului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitarea venitului zilierilor la ong Diana ionela Timoscov Diana ionela Timoscov Un ong a avut zilieri care au ajutat la intrerinerea pasunii. Au fost platiti din sumele primite ca sponsorizari de la APIA.Contabila care era le-a facut un ... (vezi toată discuția)
Impozit miutaradu miutaradu am platit anul trecut 2011 impozit mai mult cu 203 ron (retinut de la salariat eronat) , in luna octombrie 2012 cand am virat datoriile la bugetul statului am ... (vezi toată discuția)