Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract cu furnizorii...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract cu furnizorii...

Buna ziua!

As vrea sa stiu daca este obligatoriu ca asociatia de proprietari sa aiba contract/conventie cu furnizorii de energie electrica,de caldura,etc...?... Daca da, atunci cat timp are la dispozitie o asociatie pentru aceste demersuri dupa infiintare? Este vreo lege care reglementeaza asta?...
Va multumesc!
Inseamna ca aveti contracte individuale?
Daca e asa, atunci furnizorul nu va mai face alt contract pe asociatie si veti primi si plati factura asa cum v-a venit pana acum.
pandatao a scris:

Buna ziua!

As vrea sa stiu daca este obligatoriu ca asociatia de proprietari sa aiba contract/conventie cu furnizorii de energie electrica,de caldura,etc...?... Daca da, atunci cat timp are la dispozitie o asociatie pentru aceste demersuri dupa infiintare? Este vreo lege care reglementeaza asta?...
Va multumesc!

Am si eu o intrebare: ne-am mutat de curand intr-un bloc nou. Ni s-a spus ca vom avea contracte cu distribuitorii de energie. Insa am constatat ca la curent avem doar autorizatie de santier. Dezvoltatorul imobiliar nu pare sa faca nimic pentru a incheia contract normal cu furnizorul de energie electrica (pe costurile lui) in schimb face presiuni sa se constituie asociatia de proprietari ptr a preda imobilul. Intrebarea mea este: se poate constitui legal asociatia de proprietari fara a avea un contract valid de furnizare energie electrica? Ma gandeam ca daca nu este legala infiintarea asociatiei de proprietari inainte de existenta contractului de furnizare energie electrica, atunci putem folosi acest lucru ca un argument pentru a forta dezvoltatorul imobiliar sa incheie contractul si apoi sa faca transferul contractului catre asociatie.
Un contract nu se transfera.
Un contract se incheie (incepe actiunea din contract) si inceteaza (actiunea din contract) intre partile semnatare.

Deci trebuie sa infiintati asociatia de proprietari si apoi sa incheiati contracte cu toti furnizorii.
Buna ziua.
Da, avem contracte individuale cu toti furnizorii. In legea 241/2006 ART. 30 spune ca:
(1) Furnizarea/prestarea serviciului de alimentare cu apã şi
de canalizare se realizeazã numai pe bazã de contract de
furnizare/prestare, care poate fi individual sau colectiv.]
Exista lege care spune la fel si cu ceilalti furnizori?... Ca la gunoi vor sa ne oblige de ex. sa incheiem contract cu ei. Dar asociatia noastra neavand angajati/salarii ne-ar complica mult situatia. Ar fi legal daca Adunarea Generala ar lua decizia sa nu facem contract/conventie cu nici un furnizor? Daca da, atunci pe baza carui legi?...
Va multumesc.
Conform legislatiei toti furnizorii incheie contracte cu beneficiarii. Beneficiarii pot fi proprietari individuali (case, apartamente) sau (co)proprietari ai unor cladiri, blocuri...
In cazul celor in comun, blocuri de locuinte, se pot incheia contracte individuale sau comune de la caz la caz.
De exemplu, fiecare apartament are contor electric si furnizorul incheie contracte pe fiecare apartament. Dar pentru consumul comun cu iluminatul casei scarii sau al liftului, nu se incheie contracte cu fiecare proprietar al blocului, ci cu asociatia de proprietari.
Asta e valabil si pentru gaz, apa...
Daca adunarea generala hotaraste sa nu se incheie contracte cu furnizorii, asta este. Nu incheiati contracte si nu aveti serviciile sau utilitatile respective: apa, lift, energie electrica...