avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Infiintare SRL-D + casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Infiintare SRL-D + casa de marcat

Buna ziua. Doresc sa-mi infiintez un SRL-D si am 2 intrebari, daca ma puteti ajuta cu niste informatii. Obiectul de activitate va fi comertul de haine/ceasuri/bijuterii cu amanuntul dar si en-gross, prin internet.
1.Am ales urmatoarele coduri CAEN pe care vreau sa le inregistrez, sunt corecte pentru ceea ce vreau sa fac?

479. Comert cu amanuntul care nu se efectueaza prin magazine, standuri, chioscuri si piete
Cod Caen 4791. Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Cod Caen 4799. Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor

469. Comert cu ridicata nespecializat

4690. Comert cu ridicata nespecializat
521. Depozitari

5210. Depozitari

526 Comert cu amanuntul neefectuat prin magazine
5261
5262
5263

2. Pot sa-mi desfasor activitatea fara a avea casa de marcat? Sau mai trebuie sa elimin din codurile caen pentru a putea?

Multumesc,
Costin
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:37, 1 Mai 2016
Va rog sa descrieti cum faceti comertul cu amanuntul: in magazin sau in afara?
Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2016
Iulian MANEA, Contabil
Multumesc pentru interes, dl.Iulian Manea.
Comertul se va face online, fara punct de lucru.
In O.U.G. nr. 28 din 1999, actualizata, avem:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Nu este nevoie de casa de marcat fiscala pentru activitatea pe care o desfasurati.
ATENTIE! Daca livrarea o faceti direct, adica dvs. personal, cei de la fisc o considera vanzare cu amanuntul. Deci, e necesar bon fiscal.
Ultima modificare: Duminică, 1 Mai 2016
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coduri caen depozit turcalexandra turcalexandra Buna ziua, Detin un depozit inchiriat unde receptinez marfa (articole copii) achizitionata din tara si UE si o expediez prin curierat (la bucata) catre ... (vezi toată discuția)
Diploma/atestat pfa mvstancu mvstancu Bună ziua, Doresc înființarea unui PFA pentru a vinde legal bijuterii handmade confecționate de mine (brățări împletite, brățări din mărgele, ... (vezi toată discuția)
Legislatie comercializare vin murariusilviu murariusilviu am o intr indiv domeniul cultivarea viei si producerea si comercializarea vinului coduri CAEN 1102;4631;4634 5210 activitati principale iar ca activitati sec ... (vezi toată discuția)