Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract cu concesionar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract cu concesionar

Buna ziua,
Se da o firma care a concesionar de la o agentie a statului un teren. Pe acel teren, o alta firma doreste sa construiasca un imobil(acesta va ramane concesionarului, firma nu are nicio pretentie).Se poate incheia un contract de superficie cu concesionarul, sau nu este legal? Daca nu se poate ce alternative exista?
Multumesc!
Buna ziua,
Teoretic DA dar tr sa vedeti ce scrie si in contractul de concesiune.
Daca concesionarul (statul) nu a permis dezmembrari nu se poate.
Multumesc pentru raspuns!
Nu exista astfel de prevedere in contract. SIngura prevedere este ca trebuie si acordul concedentului pentru orice actiune(schimbare categorie folosinta teren, edificare constructii, etc).In acelasi timp cu concedentul ce tip de act ar trebui incheiat pentru ca totul sa fie in regula in etapa obtinerii certificatului de urbanism/autorizatiei de constructie? Personal ma gandeam la un acord de principiu.
O zi buna!
buna ziua,
Solicitati acel acord.