Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... actionar minoritar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

actionar minoritar

Buna ziua,
fac parte dintr-o societate mixta :
10% o firma straina
45% o alta firma straina
10% o persona fizica
10% alta persoana
12% alta persoana
13% eu
Ultimii 4 ani am fost administrator iar la ultima AGA am fost schimbat si cu acordul meu.Acum in schimb vad ca anumite persoane incearca sa ma inlature din firma.
Vreau sa inteleg mai bine drepturile mele de actionar minoritar.Firma am lasat-o pe profit iar activitatea ei pe parcursul administrari a fost in crestere evidenta an d e an.

Ma pot inlatura printr-o majorare de capital ?Pot face majorarea fara acceptul meu?

Multumesc anticipat

da pot face majorare de capital conform legii si contractului societatii.te pot si scoate din firma fara sa faca majorare de capital social,conform l.nr.31/90
Stimate Domn,
chiar daca sunteti actionar minoritar ( banuiesc ca aveti cel putin 5% din actiuni in cea societate , astfel ca puteti convoca adunarea generala . Solicitati CA sa prezinte daraea de seama privind activitatea desfasurata, raportul cenzorilor, consemnati totul in procesul verbal.
Da, puteti face si o plangere penala insa pana acolo puteti sa introduceti in contencios/adtiv o cerere in care mentionati abuzurile celuilalt actionar si solicitati restituirea folosite in interes personal si nu in interesul societatii ( vezi Legea societatilor comerciale - raspunderea administratorilor, cenzorilor). etc. putem discuta ff mult pe tema asta.