avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... infiltrare apa hazna pe terenul meu.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

infiltrare apa hazna pe terenul meu.

Buna ziua,
De aproape un an am achizitionat un imobil.
Saptamana trecuta am sesizat ca pe terenul meu a aparut apa urat mirositoare,putin colorata, chiar la limita de proprietate, in dreptul casei vecinului, casa ce se gaseste la 1 metru si ceva, max 1 metru jumatate distanta fata de gardul comun. Sunt convins ca apa se infiltreaza din sistemul vecinului de evacuare a apelor menajere, care , cel mai probabil nu corespunde din punct de vedere tehnic.
In cazul in care ma lovesc de necooperarea vecinului, ce actiuni ar trebui sa intreprind? Caror autoritati ar trebui sa ma adresez/sesizez cu sanse de reusita? Primaria locala nu cred ca m-ar ajuta , mai ales ca vecinul are casa construita fara autorizatie de constructie , in intelegere cu cineva din Primarie.. In plus, apa de pe acoperisul dumnealui se scurge nestingherita tot pe terenul meu, casa dansului nefiind prevazuta cu burlane de streasina colectoare si parazapezi.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Sare apa un metru pana pe proprietatea dv.? In aer, asa, face bolta? Sau sare ocazional, mai stropeste cate un pic? Pentru ca sincer, nu inteleg. E contrar specificatiilor tehnice din normele de urbanism.
Terenul il puteti ingradi dv. in partea dv., faptul ca terenul sau e mai inaltat nu poate sa fie culpa lui. Sigur, depinde cine si cum l-a inaltat.

:offtopic: Va rog sa nu mai citati inutil si sa raspundeti tuturor intr-un singur mesaj. Multumesc.


Exista o deficienta fie de proiectare,fie de executie la sistemul de colectare apa de pe acoperis
Vecinul nu are prevazut burlane care sa preia apa care se scurge de pe acoperis ?
Aspectul ca inclusiv la ploi linistite,apa cade de pe acoperis,demonstreaza ca nu exista sistem de colectare prin burlane
Discutati cu vecinul sa realizeze sistem de preluare apa de pe acoperisul invecinat cu proprietatea dv,respectiv burlane fixate la terminatia acoperisului
Suplimentar puteti solicita ca vecinul sa execute o rigola care sa preia apa si sa o deverseze fie in canalul colector,hazna sau stradal

In fine, multumesc pentru raspuns tuturor. Mai clar ca mai sus, nu pot fi.
Buna ziua!

Revin, pana la urma, cu problema mea. Faptul ca vecinul nu are jgheaburi si astfel apa ajunge pe terenul meu, m-a lamurit. Pentru asta ma voi adresa Primariei(slabe sanse de rezolvare aici, intrucat vecinul si-a construit casa ilegal, dand probabil spaga, neurmând pasii corecti pentru obtinerea avizelor necesare...) si Inspectoratului de Stat in Constructii.

Dar cum ramane cu apa ce se infiltreaza pe terenul meu? Totul a inceput acum o saptamana, când am vrut sa plantez pe teren cativa chiparosi , la 1 m de gardul cu vecinul, in dreptul casei lui. Când am inceput sa sap gropile de plantare m-am trezit cu un pamant imbibat cu apa, la 3 dintre gropi pamantul era deja partial negru, iar apa avea un miros neplacut. La scurt timp dupa ce sapam, in gropi se acumula apa pana la aproximativ 10 cm de suprafata solului. Am continuat sa sap aceste gropi ca sa vad cat de intinsa este zona cu apa care stagneaza.. Am ajuns sa vad ca pe o suprafata de 30 m2 apa stagneaza in astfel de gropi, mergând spre interiorul proprietatii pana la 2-3 m distanta. Mentionez ca solul este foarte usor drenabil. De asemenea nivelul solului in zona respectiva este usor mai adancit decat curtea vecinului, cu aproximativ 10 cm. Am instiintat vecinul despre problema ivita,dar el a mentionat ca e posibil sa se fi scurs dintr-un furtun de irigatii. Intre timp, am testat apa la un laborator specializat, iar analizele indica fara dubiu ca este apa menajera, avand cantitati ridicate de detergent, plus o multitudine de indicatori ce indica apa menajera. Consider ca in acest moment din cauza expusa mai sus , sunt impiedicat sa-mi folosesc o parte din teren.

Întrebarea mea ar fi, carei autoritati sa ma adresez, alta decat Primaria, pentru a depista oficial sursa acestei infiltrari,si daca pot actiona in instanta acest fapt, cu scopul de a remedia situatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pante acoperisuri conform legislatiei Techno Techno Va salut, am o intrebare, vreau sa acopar un carport situat intre limita de proprietate (gard) si casa. Distanta intre gard si casa este de 3,60m. Intentionez ... (vezi toată discuția)
Streasina, picatura apei dobrote46@yahoo.com dobrote46@yahoo.com Buna seara Am o casa in constructie. S-a construit in locul unei case vechi care s-a demolat, la distanta de 60-70 cm fat de gardul cu vecinul (pastrind ... (vezi toată discuția)
Acoperisul vecinului depaseste linia de hotar mishu1981 mishu1981 Buna ziua, Am si eu o intrebare vis a vis de picatura streasinii.Am observar ca peste tot se mentioneaza:[i]Tot proprietarul este dator a-si face streasina ... (vezi toată discuția)