Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Scaun auto copil peste 3 ani - obligatoriu sau nu?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Scaun auto copil peste 3 ani - obligatoriu sau nu?

Buna ziua,

am urmatoarea intrebare: pentru transportul cu masina a unui copil cu varsta de peste 3 ani este nevoie de folosirea scaunului auto special (sau inaltator)?

in art.97 din Hotărârea nr. 11/2015 pentru modificarea şi completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006 se specifica urmatoarele:

"(1) Copiii cu o înălţime de până la 135 cm pot fi transportaţi în autovehicule echipate cu sisteme de siguranţă pentru conducător şi pasageri, denumite în continuare sisteme de siguranţă, doar dacă sunt fixaţi sau prinşi cu ajutorul unui dispozitiv de fixare în scaun pentru copii instalat în autovehicul."

dar si:

(23) Copiii cu vârsta de peste 3 ani, având o înălţime de până la 150 cm, pot fi transportaţi în autovehicule care nu sunt echipate cu sisteme de siguranţă doar dacă ocupă, pe timpul transportului, orice alt loc decât cel de pe scaunele din faţă."

Deci care articol se aplica? Si dupa care inaltime trebuie sa ne ghidam?

Multumesc!

Dau niste bani, preventiv, pentru amenda, soferului si familia sa stea linistita, cum sa se apuce noaptea de cautat scaune. Nu e decit 145 RON/copil.