Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se calculeaza pensia de intretinere?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se calculeaza pensia de intretinere?

Buna ziua!

CF noului Cod Civil, art. 529 Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

Eu stiam ca se facea o medie a utimelor 6 luni. Sporurile, bonusurile, premierile, despagubirile pt ore suplimentare, intra in calcul, chiar daca nu sunt periodice si fixe?
Intra in calcul doar veniturile constante, cu caracter permanent.

Se face media ultimelor 6 luni.
( editat de moderator- nu mai citați inutil mesajele anterioare)

Ma puteti orienta spre actul legislativ (eventual nr. art.) care reglementeaza acest lucru?

Va multumesc!
gi-jane2, moderator