avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se calculeaza pensia de intretinere?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se calculeaza pensia de intretinere?

Buna ziua!

CF noului Cod Civil, art. 529 Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.


Eu stiam ca se facea o medie a utimelor 6 luni. Sporurile, bonusurile, premierile, despagubirile pt ore suplimentare, intra in calcul, chiar daca nu sunt periodice si fixe?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intra in calcul doar veniturile constante, cu caracter permanent.

Se face media ultimelor 6 luni.
( editat de moderator- nu mai citați inutil mesajele anterioare)

Ma puteti orienta spre actul legislativ (eventual nr. art.) care reglementeaza acest lucru?

Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iunie 2016
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara - procent andrei_35 andrei_35 Buna seara, In cazul unui divort la tribunal, cum se calculeaza pensia alimentara? Maxim 25% din venitul net la momentul procesului, sau se iau in calcul ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara calculata cu tot cu sporuri Tommy D Tommy D Bună ziua, Am o întrebare care nu-mi dă pace de ceva vreme. Am divorțat in 2009 și de atunci plătesc o pensie alimentară raportată la venitul ... (vezi toată discuția)
Venit calculat pentru pensia alimentara KARINA73 KARINA73 Buna ziua, am o nelamurire cu privire la venitul luat in calcul pentru plata pensiei alimentare. Am inteles ca procentul este de 25% din venit(pentru un ... (vezi toată discuția)