Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lnchidere balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lnchidere balcon

Buna seara.
Ptr. inchidere balcon si montare aparat aer conditionat, trebuie autorizatie de constructie, aprobari?
Multumesc.
Nu, dar vi le cere cineva?
Transformarea balcoanelor in incinte intermediare prin inchiderea lor cu geamuri este permisa numai in baza unei autorizatii de construire, eliberata de serviciile abilitate ale primariei generale,de sector/locale.
Pentru inchidere balcon este necesar acordul scris al asociatiei de proprietari, obtinut in adunarea generala -conform disp L nr 230/2007 art
Pentru executarea acestei lucrari fara autorizatie de construire, Legea nr 50/1991, modificata si republicata, prevede aplicarea unor sanctiuni pecuniare substantiale