Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Buna seara,

Referitor la indemnizatia crestere copil ma aflu in urmatoarea situatie: am obtinut venituri salariale in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului dar si venituri din activitati independente ca si persoana fizica neautorizata. Veniturile din activitatea independenta mi-au fost platite in timp ce eram in concediu de maternitate (am optat pentru retinere la sursa) desi activitatea am desfasurat-o cu 5 luni inainte de nasterea copilului. Veniturile din activitatea independenta vor fi luate in considerare la calculul indemnizatiei? Precizez ca am optat pentru 1 an de crestere copil dar doresc sa imi modific optiunea pentru a sta 2 ani cu copilul dar as dori sa prezint si documentele doveditoare ale venitului obtinut din activitatea independenta.

Va multumesc
1. Conform Instrucţiunilor de aplicare a prevederilor art. III alin. (1) din Legea nr. 66/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor la recalcularea indemnizateiei pentru CCC se au in vedere adeverintele de venituri depuse initial.

2. Nu se admit alte adeverinte de venituri care nu au fost depuse pentru calculul initial al indemnizatiei pentru CCC.
multumesc