Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Programator fara studii de specialitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Programator fara studii de specialitate

Buna ziua,

poate fi incadrada o persoana pe pozitia de Programator daca aceasta are studii superioare dar nu de specialitate? Daca nu, care ar putea fi incadrarea acestuia?

Va multumesc.
Bunaz ziua,
Va redau formele celor doua acte normative:
Ordinul 539/2013 (abrogat) - art. 1 lit. c "au diplomă acordată după finalizarea unei forme de învăţământ superior de lungă durată sau deţin o diplomă acordată după finalizarea ciclului I de studii universitare de licenţă, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, având înscrisă una dintre specializările cuprinse în anexa nr. 2, şi prestează efectiv una dintre activităţile prezentate în anexa nr. 1;"
Ordinul 835/2015 (in vigoare) - art. 1 alin. 1 lit.c "deţin o diplomă acordată după finalizarea unei forme de învăţământ superior de lungă durată sau deţin o diplomă acordată după finalizarea ciclului I de studii universitare de licenţă, eliberată de o instituţie de învăţământ superior acreditată, şi prestează efectiv una dintre activităţile prevăzute în anexă".

Conform site-ului unibuc.ro, Univ Bucuresti are in structura sa Facultatea de Matematica si Informatica, cu urmatoarele specializari: Matematică, Matematică Aplicată, Informatică, Matematică-Informatică, Matematică Mecanică, Informatică - ID, Matematică - Informatică ID.

Eu cred ca Guvernul acest aspect l-a avut in vedere atunci cand cand a emis un Ordin nou, in care nu se mai regaseste cerinta specializarilor.
In concluzie, viitorul angajat trebuie sa detina o diploma de licenta a unei facultati de profil, chiar daca nu a absolvit in specializarea necesara functiei pe care doreste sa o ocupe.

Totusi va sfatuiesc sa va adresati atat Min de Finante cat si Min Muncii cu o adresa in care sa solicitati un punct de vedere in acest sens.