Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate autorizatii ISO
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

autorizatii ISO

buna ziua.
as dori sa construiesc masini din industria alimentara,mai exact ,o masina de extrudat biscuiti.pentru a o comercializa in UE si nu numai,as dori sa stiu ce aurorizatii imi trebuiesc si cum pot sa le obtin?va multumes
Presupun ca va referiti la certificarea de calitate ISO a firmei dvs. cand scrieti autorizatii. Luati legatura cu o firma specializata/ autorizata de audit in domeniul calitatii (gasiti adrese pe internet).
In mare, in primul rand trebuie sa construiti un prototip pe care sa il omologati in tara si in tarile UE unde doriti sa comercializati. Exista legislatie de profil pentru omologarea echipamentelor tehnice (gasiti pe internet), pe domenii de activitate.
Se intocmesc documentatii, se fac teste de catre institutii/ laboratoare autorizate ale statului, se inregistreaza produsul, etc. Procedura este ampla si este envoie de pregatire de specialitate, in domeniul tehnic, financiar, contabil, etc.