Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social

Buna ziua
As vrea sa infiintez o societatea si cred ca o sa am o problema cu sediu social
Parintii mei locuiesc intr-o casa care este pe numele bunicii mele, problema este ca ea a murit acum cativa ani si nu s-a facut taxa de succesiune. Eu vreau sa imi fac sediul social si administrativ intr-o camera din acea locuinta, insa nu pot sa intocmesc actul de comodat deoarece proprietarul declarat in acte nu mai este in viata.
Ce cadru legal pot gasi fara sa fac taxa de succesiune, deoarece una dintre ficele decedatei nu este in tara si ar dura destul de mult pana la venirea in tara.
Multumesc anticipat
fiica din strainatate poate da declaratie de acceptare a succesiunii si procura pentru dezbaterea succesiunii
si totusi intrebarea mea era daca exista vrun cadru legal pentru sediu fara a face taxa de succesiune.