Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalizari in cadrul asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalizari in cadrul asociatiei de proprietari

Cum se pot aplica penalizari in cadrul unei asociatii de proprietari?
AsociatiaMihaiViteazuTV1 a scris:
Ne puteti ajuta cu un text de lege, un articol, alineat, ceva ?

Cititi legea 230/2007 si HG 1588/2007 unde gasiti modul de aplicare a penalizarilor in baza unui sistem propriu de penalizari.
De exemplu in legea 230/2007:
Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.

Restanta este restanta chiar daca discutam de 5 lei sau 2000 lei, atat timp cat proprietarul nu a platit aceasta suma in termenul de plata. Se aplica penalizari pentru orice suma.