Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Procedura de restituire a vechii taxe auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Procedura de restituire a vechii taxe auto

Am inmatriculat in 2009 un Opel Vectra vechi cu euro2 adus din Germania. Am platit la trezorerie 700 euro (in lei) taxa pentru inmatriculare. Nu mai detin chitanta. Nu am vandut masina, o folosesc si in prezent.

Vreau sa recuperez taxa conform procedurii de aici www.avocatnet.ro/content/art...

Ce reprezinta taxa care vreau sa o recuperez si pot sa o recuperez daca nu mai am chitanta?
1. taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, actualizată cu indicele preţurilor de consum;
precum şi dobânzile calculate până la data plăţii integrale;
2. taxa pe poluare pentru autovehicule, actualizată cu indicele preţurilor de consum, precum şi
dobânzile calculate până la data plăţii integrale;
3. taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, actualizată cu indicele preţurilor de
consum, precum şi dobânzile calculate până la data plăţii integrale;
4.  valoarea reziduală a timbrului, pentru autovehiculul care a fost scos din parcul auto naţional şi
pentru care s-a plătit taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la
autovehicule.

Va multumesc.
In 2009, din cate tin minte, se numea taxa pe poluare pentru autovehicule.

In lipsa documentului care atestă plata taxei , verificarea plăţii se face în baza informaţiilor deţinute de autorităţi.

Asadar, puteti recupera taxa platita.
Multumesc.