avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Procedura de restituire a vechii taxe auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Procedura de restituire a vechii taxe auto

Am inmatriculat in 2009 un Opel Vectra vechi cu euro2 adus din Germania. Am platit la trezorerie 700 euro (in lei) taxa pentru inmatriculare. Nu mai detin chitanta. Nu am vandut masina, o folosesc si in prezent.

Vreau sa recuperez taxa conform procedurii de aici www.avocatnet.ro/content/art...

Ce reprezinta taxa care vreau sa o recuperez si pot sa o recuperez daca nu mai am chitanta?
1. taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, actualizată cu indicele preţurilor de consum;
precum şi dobânzile calculate până la data plăţii integrale;
2. taxa pe poluare pentru autovehicule, actualizată cu indicele preţurilor de consum, precum şi
dobânzile calculate până la data plăţii integrale;
3. taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, actualizată cu indicele preţurilor de
consum, precum şi dobânzile calculate până la data plăţii integrale;
4.  valoarea reziduală a timbrului, pentru autovehiculul care a fost scos din parcul auto naţional şi
pentru care s-a plătit taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la
autovehicule.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: alentin , utilizator 23:52, 1 August 2016
In 2009, din cate tin minte, se numea taxa pe poluare pentru autovehicule.

In lipsa documentului care atestă plata taxei , verificarea plăţii se face în baza informaţiilor deţinute de autorităţi.

Asadar, puteti recupera taxa platita.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum recuperez taxa de poluare in urma unui accident cu dauna totala? StoicaGeorge StoicaGeorge Buna ziua. Rog pe cineva care a fost sau este in situatie ca si mine ca sa ma ajute cu un sfat cat mai rapid. Sunt proprietarul unui autoturism care in urma ... (vezi toată discuția)
Og nr. 40/2015 privind modificarea oug nr. 9/2013 afg afg Buna ziua. Conform OG nr. 40/2015 privind modificarea OUG nr. 9/2013 am depus la ANAF cererea tip de restituire a taxei de poluare pentru autovehicule. Eu am ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto darian2006 darian2006 Buna ziua! Daca doresc sa cumpar un fiat brava din 1997,benzina,1370 cm cubi si 55 cp,inmatriculat in romania,in 03.01.2012,am de platit taxa de poluare si ... (vezi toată discuția)