Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Donare actiuni
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Donare actiuni

Buna ziua,

Mama mea are cateva actiuni la o companie si ar vrea sa mi le doneze mie - printr-un contrat, eventual - caci ea este in varsta si nu si le mai doreste.
Daca este posibil, imi puteti spune cum trebuie procedat?

Multumesc anticipat,

L.
E mai convenabil sa le obtineti prin mostenire, ele intrand la masa succesorala, decat prin donatie (din punctul de vedere al impozitarii castigului obtinut la o viitoare vanzare). In rest, incasarea dividendelor si vanzarea lor, daca e cazul, le poate face dansa.