avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Donare actiuni
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Donare actiuni

Buna ziua,

Mama mea are cateva actiuni la o companie si ar vrea sa mi le doneze mie - printr-un contrat, eventual - caci ea este in varsta si nu si le mai doreste.
Daca este posibil, imi puteti spune cum trebuie procedat?

Multumesc anticipat,

L.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:37, 31 Iulie 2016
E mai convenabil sa le obtineti prin mostenire, ele intrand la masa succesorala, decat prin donatie (din punctul de vedere al impozitarii castigului obtinut la o viitoare vanzare). In rest, incasarea dividendelor si vanzarea lor, daca e cazul, le poate face dansa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 multumesc pt. raspuns,as vrea sa va mai intreb ceva si anume,sunt 2 surori ,iar una dintre ele vrea toata mostenirea,dar proprietara averii traieste,adica mama ... (vezi toată discuția)
actul de vanzare-cumparare comporta unele cai de atac ContSters267061 ContSters267061 Buna ziua, Am si eu urmatoarea situatie: saptamana viitoare o doamna, prietena de familiei fara grad de rudenie cu mine doreste sa doneze sau sa faca act ... (vezi toată discuția)
Mostenire maria1956 maria1956 Buna ziua, casa ( construita impreuna) parintilor mei este construita pe un teren mostenit de tata. ce dreptiri am cand tata va deceda ( are 84ani) avand in ... (vezi toată discuția)