Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Pastrare Bonus RCA la cumpararea unei masini noi ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Pastrare Bonus RCA la cumpararea unei masini noi (bonus/malus)

Buna ziua,
Am o masina veche si acum sunt in curs de a achizitona o alta noua (ambele sunt / vor fi pe numele meu).
Am urmatoarea intrebare: in ce conditii se poate pastra bonusul existent pe asigurarea RCA care este acum pe masina veche? Daca vand masina veche la 3 luni dupa achizitia celei noi, se poate transfera bonusul sau numai daca se vinde dea veche inainte de a face inmatricularea celei noi?
Ce acte ar trebui si cui trebuie adresate?
Multumesc
Pt a putea pastra clasa B/M la achizitia unei noi masini va trebui sa faceti dovada instrainarii celei pe care o detineti deja.