Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă principiul neretroactivitatii legii civile
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

principiul neretroactivitatii legii civile

In martie, aprilie 2015 Guvernul Romaniei a emis 2 Ordonante de Urgenta prin care stabilea ca terenul nelucrat mai mult de un an nu beneficiaza de subvetii de la UE. In anul 2014, anterior Ordonantelor, am avut terenul nelucrat, cei de la APIA mi-au refuzat subventia pe 2015, pe motivul ca in 2014 terenul nu a fost lucrat.
In acest caz nu este valabila neretroactivitatea legii? In opinia mea aceste legi ar fi trebuit sa stabileasca conditii pentru prezent si viitor, nu pentru o stare de fapt din trecut.

Va multumesc!
catalin_c8747, utilizator
catalin_c8747 a scris:

In acest caz nu este valabila neretroactivitatea legii?

Teoretic cel putin, asa ar trebui sa fie.
Multumesc. Desi sincer sa fiu, n-am prea inteles... nimic! "Ar trebui sa fie", sau asa este?! Sint doua lucruri, total diferite aici.

Sau atunci cind legile sint date de doctori in dreptul, au cu totul alta semnificatie?!