Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA 5% apartament + 20% loc parcare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA 5% apartament + 20% loc parcare

Buna ziua,
Urmeaza sa cumpar un apartament de 3 camere care se incadreaza in conditiile de aplicare a cotei de tva 5%. Totodata asa dori sa cumpar si un loc de parcare, dar problema este ca impreuna depasesc plafonul maxim de 450.000 de lei (deci nu pot fi cumparate impreuna cu 5% tva). Solutia pe care o vad eu este sa cumpar mai intai apartamentul cu tva 5% si ulterior separat locul de parcare cu tva 20%. Este aceasta solutie corecta din punct de vedere legal sau ma pot trezi mai tarziu cu surprize din partea ANAF (in sensul de a-mi cere diferenta de TVA pana la 20% plus eventuale penalizari)?
Multumesc.
Buna seara, aveti un raspuns la aceasta intrebare din alte surse? interesant de stiut in conditiile in care, pe un antecontract desi valoarea apartamentului + parcarii nu depaseste 450000lei am primit 5% pe apartament si 20% pe locul de parcare.