avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este munca “la negru” si munca prestata de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este munca “la negru” si munca prestata de salariatii care se afla in concediu fara plata ?

Buna dimineata !

Va rog sa ma ajutati si sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea situatie:

- stiu ca, de regula, Inspectorii de munca pot considera munca “la negru”
munca prestata de cei fara contract de munca,
dar mai nou, o colega de facultate m-a sunat si mi-a spus ca a avut recent
un control ITM si i-a spus ca
este munca “la negru” si munca prestata de salariatii care se afla in concediu fara plata.
Or, Codul muncii nu contine prevederi care sa delimiteze
situatiile in care concediile fara plata sunt legale
si care le califica drept nelegale....

Va rog sa imi spuneti:
- inspectorii ITM se afla intr-o eroare sau nu ?




Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 15:53, 31 August 2016
"Munca la negru ",are ca efect evaziunea fiscala si intr-adevar se practica si cu acordul tacit al angajatului care doreste un loc de munca ne gandind la efectele legale negative pe care le implica pt el personal desfasurarea unei atfel de activitati
oanaportar:

Nu ati precizat daca persoanele aflata in concediu fara plata desfasurau activitatea in baza unui contract individual de munca sau nu, la acelasi angajator sau la altul.
Persoana aflata in concediu fara plata la un angajator
desfasura activitatea la alt "angajator ", dar fara un contract individual de munca.
In acest caz, este vorba despre "munca la negru", sanctionata de catre ITM cu amenda prevazuta de art.260 alin.1 lit.e C.mun. in sarcina angajatorului si cu amenda prevazuta la art.260 alin.1 lit.f C.mun. in sarcina angajatului.
Ultima modificare: Miercuri, 31 August 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc inca o data pentru lamuriri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca la negru JaredNor JaredNor Buna ziua. As dori sa stiu ce penalizari exista pentru un angajat ce munceste la negru mai bine de 2 3 ani ( sau stiu eu.. 10 ? ), el neavand un venit sigur pe ... (vezi toată discuția)
Revisal voicusimona voicusimona daca am un salariat in fara plata 20 de zile trebuie sa depun revisal? (vezi toată discuția)
Contract de munca AliMarin AliMarin Lucrez la o gradinita particulara si pe baza copiei dupa CI mi s a spus ca am contract de munca intocmit si inregistrat in Revisal incepand cu 1 octombrie a.c. ... (vezi toată discuția)