Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este munca “la negru” si munca prestata de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este munca “la negru” si munca prestata de salariatii care se afla in concediu fara plata ?

Buna dimineata !

Va rog sa ma ajutati si sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea situatie:

- stiu ca, de regula, Inspectorii de munca pot considera munca “la negru”
munca prestata de cei fara contract de munca,
dar mai nou, o colega de facultate m-a sunat si mi-a spus ca a avut recent
un control ITM si i-a spus ca
este munca “la negru” si munca prestata de salariatii care se afla in concediu fara plata.
Or, Codul muncii nu contine prevederi care sa delimiteze
situatiile in care concediile fara plata sunt legale
si care le califica drept nelegale....

Va rog sa imi spuneti:
- inspectorii ITM se afla intr-o eroare sau nu ?

"Munca la negru ",are ca efect evaziunea fiscala si intr-adevar se practica si cu acordul tacit al angajatului care doreste un loc de munca ne gandind la efectele legale negative pe care le implica pt el personal desfasurarea unei atfel de activitati
oanaportar:

Nu ati precizat daca persoanele aflata in concediu fara plata desfasurau activitatea in baza unui contract individual de munca sau nu, la acelasi angajator sau la altul.
Persoana aflata in concediu fara plata la un angajator
desfasura activitatea la alt "angajator ", dar fara un contract individual de munca.
In acest caz, este vorba despre "munca la negru", sanctionata de catre ITM cu amenda prevazuta de art.260 alin.1 lit.e C.mun. in sarcina angajatorului si cu amenda prevazuta la art.260 alin.1 lit.f C.mun. in sarcina angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc inca o data pentru lamuriri !