Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile speciale libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile speciale libere

Buna ziua!

Lucrez la firma X de aproape un an.
In tot acest timp, m-am confruntat cu o problema, destul de importanta, si-anume “agenda” de zile speciale libere.

Enumar mai jos, zilele special libere, la care un angajat are dreptul, din firma X:
- Casatorie angajat -> 2 zile
- Casatorie copil angajat -> 1 zi
- Concediu paternal -> 5 zile
- Deces sot/copil/parinti/socri -> 1 zi
- Deces bunici/frati/surori -> 1 zi
- Donare sange -> 1 zi
- Schimbarea locului de munca in cadrul companiei cu mutarea domiciliului in alta localitate -> 1zi
- Concediu puericultura -> 10 zile

Am cautat pe internet, daca numarul de zile, sunt cele corecte, unde am gasit urmatoarele drepturi:
- casatoria salariatului -> 5 zile;
- casatoria unui copil -> 2 zile;
- nasterea unui copil -> 5 zile + 15 zile daca a urmat un curs de puericultura;
- decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor -> 3 zile;
- decesul bunicilor, fratilor, surorilor -> 1 zi;
- donatorii de sange - conform legii;
- la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.

Care este numarul de zile, conform unui CIM, dintre cele enumerate de mai sus sunt legale?

Multumesc.
Codul Muncii nu reglementeaza asa ceva.

Tatal copilului poate beneficia de:
1. zile libere platite pentru nasterea copilului
art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In speta, tatal va beneficia de zile libere platite pentru nasterea copilului numai daca asa ceva este prevazuta in reg.intern sau in ccm aplicabil.

2. concediu paternal
Legea nr.210/1999
ART. 1
(1) Concediul paternal se acorda in conditiile prevazute de prezenta lege, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului-nascut.
(2) Tatal copilului nou-nascut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucratoare, in conditiile prevazute de prezenta lege.

ART. 2
(1) In cazul in care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal platit de 5 zile lucratoare.
(2) Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.
(3) Indemnizatia pentru concediul paternal se plateste din fondul de salarii al unitatii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective.

art. 4
(1) In cazul in care tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura, durata concediului paternal, acordat in conditiile art. 2, se majoreaza cu 10 zile lucratoare.
(2) Tatal poate beneficia de prevederea cuprinsa la alin. (1) numai o singura data.