avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Drepturile, libertăţile şi îndatoririle ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale

Legi facute de parlamentari care incalca drepturile la egalitate de sansa.

Asa cum prevede Constitutia Romaniei, Art.37, Dreptul de a fi ales, intrunind conditiile prevazute in articol, doresc sa candidez la alegerile din 11.12.2016 pentru un mandat de deputat in circumscriptia electorala nr.42 Bucuresti, fapt care, datorita Legii nr. 208 din 20 iulie 2015 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor, imi sunt incalcate drepturile de a fi egel in sansa, cu oricare dintre candidatii la aceeasi functie, din aceeasi circumscriptie.

In fapt, conform normei de reprezentare de 1 deputat la 73.000. de locuitori, iar in circumscriptia nr.42 Bucuresti cu un numar de 1.883.425 locuitori si 1.790.124 de alegatori inscrisi in Registrul electoral, sunt acordate un numar de 26 de mandate de deputat.
Conform Art. 54 din Legii nr. 208 din 20 iulie 2015, alin. 2 si 3, prevad ca listele de sustinatori ce trebiuesc depuse, sa contina minimum 1% din numărul total al alegătorilor înscrişi în Registrul electoral cu adresa de domiciliu sau reşedinţă în circumscripţia respectivă, fără ca numărul acestora să fie mai mic de 1.000 de alegători.
In cazul unui partid politic care depune o lista de 26 de candidati pentru Camera Deputatilor in Circumscriptia 42 Bucuresti si un dosar cu cu liste care cuprind 18.000 de semnaturi de sustinere, făcând impartirea urmatoare, 18.000 : 26 = 693 de semnaturi / candidat.

Unde este egalitatea de sansa ?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 23:49, 25 Septembrie 2016
Ce anume vreți sa ziceți?
Ca este neconstituțional sau ce?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De cate voturi e nevoie pentru a deveni consilier local? Olivian1 Olivian1 Buna! De cate voturi e nevoie pentru a deveni consilier local independent la o comună cu 1600 de votanți? (vezi toată discuția)
Conditii pentru depunerea candidaturii independente la alegerile parlamentare din 11.12.2016 cetateanulZ cetateanulZ Buna ziua, De cateva saptamani incerc sa ma documentez pe tema urmatoarelor alegeri parlamentere, dar nu am reusit sa gasesc prea multe informatii. Am ... (vezi toată discuția)
Alegere consilier local iovitadrian iovitadrian As dori sa stiu cum sunt alesi consilierii locali, mai precis ce procent trebuie intrunit. (vezi toată discuția)