Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Drepturile, libertăţile şi îndatoririle ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Drepturile, libertăţile şi îndatoririle fundamentale

Legi facute de parlamentari care incalca drepturile la egalitate de sansa.

Asa cum prevede Constitutia Romaniei, Art.37, Dreptul de a fi ales, intrunind conditiile prevazute in articol, doresc sa candidez la alegerile din 11.12.2016 pentru un mandat de deputat in circumscriptia electorala nr.42 Bucuresti, fapt care, datorita Legii nr. 208 din 20 iulie 2015 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor, imi sunt incalcate drepturile de a fi egel in sansa, cu oricare dintre candidatii la aceeasi functie, din aceeasi circumscriptie.

In fapt, conform normei de reprezentare de 1 deputat la 73.000. de locuitori, iar in circumscriptia nr.42 Bucuresti cu un numar de 1.883.425 locuitori si 1.790.124 de alegatori inscrisi in Registrul electoral, sunt acordate un numar de 26 de mandate de deputat.
Conform Art. 54 din Legii nr. 208 din 20 iulie 2015, alin. 2 si 3, prevad ca listele de sustinatori ce trebiuesc depuse, sa contina minimum 1% din numărul total al alegătorilor înscrişi în Registrul electoral cu adresa de domiciliu sau reşedinţă în circumscripţia respectivă, fără ca numărul acestora să fie mai mic de 1.000 de alegători.
In cazul unui partid politic care depune o lista de 26 de candidati pentru Camera Deputatilor in Circumscriptia 42 Bucuresti si un dosar cu cu liste care cuprind 18.000 de semnaturi de sustinere, făcând impartirea urmatoare, 18.000 : 26 = 693 de semnaturi / candidat.

Unde este egalitatea de sansa ?
Ce anume vreți sa ziceți?
Ca este neconstituțional sau ce?