Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Anulare abonament
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Anulare abonament

Bună dimineața! As vrea sa stiu cum pot anula sau cum pot renunta la un abonament orange, fara sa le plătesc asa-zisele daune provocate de aceasta renuntare. Mulțumesc.
Buna ziua!

In primul rand, ca sa nu platiti "daune provocate de aceasta renuntare"ar trebui sa fiti liber de contract!
Daca sunteti liber de contract, instiintati un consultant Orange despre intentia dvs !

Daca nu sunteti liber de contract, pentru a denunţa unilateral un contract de telefonie mobilă fără a plăti “taxa de reziliere”, un consumator, persoană fizică, trebuie să formuleze o notificare de denunţare unilaterală a contractului de telefonie mobilă, respectând un termen de preaviz (de regulă de 30 de zile), iar apoi să trimită notificarea respectivă operatorului de telefonie mobilă fie prin intermediul unui executor judecătoresc, fie printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire şi conţinut declarat.

Dacă în urma primirii notificării consumatorului, operatorul de telefonie mobilă refuză să ia act de denunţarea contractului, după expirarea termenului de preaviz pe care consumatorul l-a acordat în notificare, consumatorul persoană fizică poate sesiza instanţa de judecată cu o cerere de constatare a încetării contractului. De asemenea, consumatorul poate alege să denunţe clauza abuzivă formulând o sesizare organelor de control.

In situatia in care consumatorul, persoană fizică, a cumpărat un telefon mobil la preţ redus, va trebui să plătească despăgubiri operatorului de telefonie mobilă. Astfel, operatorul de telefonie mobilă va avea posibilitatea de a cere consumatorului, persoană fizică, care denunţă unilateral contractul de telefonie mobilă înainte de termenul limită al contractului respectiv contravaloarea eventualelor reduceri aplicate la preţul unui telefon mobil sau contravaloarea instalării unui alt serviciu.

Sursa raspunsului, conf. 2.10 din regulament: [ link extern ] /
Ares-3, moderator