Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare din partea asociatiei de proprietari cand ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare din partea asociatiei de proprietari cand exista si ipoteca bancii

Am un credit de nevoi personale, cu ipoteca imobiliara in franci elvetieni.
Odata cu cresterea francului elvetian, ,,echilibrul'' platilor s-a stricat, ajungind, prin reduceri permanente si prin schimbarea prioritatilor, in a ramine restant la intretinere, astfel incit administratia doreste a demara procedurile de recuperare a restantei.
Intrebare : Daca casa este garantie a bancii, fata de banca sint la zi cu platile, exista posibilitate ca asociatia sa-si recupereze suma datorata altfel decit pe cale amiabila ? ; Daca DA, care este procedura si pasii legali de urmat.
Mentionez faptul ca de fiecare data cind am obtinut o suma ,,suplimentara'', nevoilor curente stricte, am repartizat-o catre intretinere. Ex. : Intretinere 150lei, plata 1000lei..., etc.
Creantele sunt de mai multe feluri, la fel si garantiile au o anumita ierarhie intre ele. Ipoteca de rangul I e cea care asigura recuperarea datoriei.

Art. 2335 NCC vorbeste despre Prioritatea creanţelor privilegiate faţă de celelalte creanţe in conditiile in care creditorul privilegiat este preferat celorlalţi creditori, chiar dacă drepturile acestora s-au născut ori au fost înscrise mai înainte.

Si privilegiile au mai multe ranguri si ordinea prioritatii la executare difera.