avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... state de plata, dispozitii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

state de plata, dispozitii

va salut..

Problema sta in felul urmator: la societatea unde activez nu semnam pe state de plata pentru salarii, ci pe niste tabele A4, sus avans/lichidare luna x, mai jos tabelul cu salariatii si in dreapta sumele aferente. State de plata am semnat o singura data - pe vreun an jumatate, dupa o oarecare discutie cu sefii, din cate imi amintesc prin februarie.
Pot fi considerate respectivele tabele - insotite si de dispozitii de plata pe care semnam cand luam banii, drept dovezi ca ni s-au platit salariile ? Se poate muta cartea de munca in alt loc fara ca statul dus de societate la ITM - am inteles pe ultima luna - sa fie semnat si de mine ?
Cel mai recent răspuns: olymariana , utilizator 15:56, 6 Septembrie 2009
~ Conținut șters la cerere ~
Asa ar fi normal intr-o societate normala.
Problema e ca societatea unde activez nu respecta intru-totul legile..
Actul aditional l-am facut, semnat, voi trece in curand cartea de munca in celalalt loc. Mi-am adus aminte de problema statelor cand mi s-a spus la ITM ca societatea trebuie sa depuna si ultimul stat, semnat de mine. Ori eu ultimele state de plata le-am vazut in februarie, repet, dupa o discutie mai aprinsa cu patronii.
In alta ordine de idei, functia necesita studii superioare - 245113 in COR. Stiu ca la angajare nu am depus copie dupa diploma (abia absolvisem facu), ci doar adeverinta de licentiat. Diploma am ridicat-o dupa un an, in toamna lui 2007, dar din greseala, neglijenta, nu m-am prezentat cu ea la ITM pentru completarea cartii de munca. In CIM este prevazuta o functie care, desi necesita studii superioare, nu a fost "platita" ca atare. Se mai poate face ceva ?
Precizez ca am semnat deja actul aditional, sublinez, la cererea mea, aceea de a-mi muta cartea de munca in alta parte, pe aceeasi functie, dar in conditii mai bune. Am decis sa raman si la vechiul loc cu 2ore/zi ...
In cazul in care dvs aveti trecuta in contractul de munca o functie care necesita studii superioare, dvs le aveati, dar salariul nu a fost corespunzator incadrarii si normelor legale in vigoare la data respectiva puteti sa va cereti drepturile in instanta.
@nikol.ilea: aveti mail !
i0n a scris:

Asa ar fi normal intr-o societate normala.
Problema e ca societatea unde activez nu respecta intru-totul legile..
Actul aditional l-am facut, semnat, voi trece in curand cartea de munca in celalalt loc. Mi-am adus aminte de problema statelor cand mi s-a spus la ITM ca societatea trebuie sa depuna si ultimul stat, semnat de mine. Ori eu ultimele state de plata le-am vazut in februarie, repet, dupa o discutie mai aprinsa cu patronii.
In alta ordine de idei, functia necesita studii superioare - 245113 in COR. Stiu ca la angajare nu am depus copie dupa diploma (abia absolvisem facu), ci doar adeverinta de licentiat. Diploma am ridicat-o dupa un an, in toamna lui 2007, dar din greseala, neglijenta, nu m-am prezentat cu ea la ITM pentru completarea cartii de munca. In CIM este prevazuta o functie care, desi necesita studii superioare, nu a fost "platita" ca atare. Se mai poate face ceva ?
Precizez ca am semnat deja actul aditional, sublinez, la cererea mea, aceea de a-mi muta cartea de munca in alta parte, pe aceeasi functie, dar in conditii mai bune. Am decis sa raman si la vechiul loc cu 2ore/zi ...


In acest caz va puteti adresa instantei de judecata pentru recuperarea drepturilor salariale restante si de asemenea, va puteti adresa ITM-ului cu o sesizare intrucat ati fost platit cu un salariu sub minimum prevazut de lege.
Drepturile salariale se pot recupera pe o perioada de cel mult 3 ani in urma.

Alte discuții în legătură

Act aditional la cim-penalizari salariale;dezinformare la recrutare yasmina0506 yasmina0506 I . In firma la care lucrez se incheie odata cu CIM si Act aditinal ce prevede drepturile banesti. 1. Acest act adidional poarta acelasi nr. de inregistrare ... (vezi toată discuția)
Incadrare carte de munca studii medii in loc de studii superioare catalina2008 catalina2008 Buna ziua, Am si eu o nelamurire legata de incadrarea pe cartea de munca. Lucrez de mai bine de 7 ani si mereu am fost incadrata pe cartea de munca pe un ... (vezi toată discuția)
Ajutor!!! ce e de facut? Issab3ll4 Issab3ll4 Sunt absolventa de studii superioare, lucrez de 1 an la o Societate pe postul de Inspector Asigurari, post care conform COR necesita studii superioare, ... (vezi toată discuția)