Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... state de plata, dispozitii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

state de plata, dispozitii

va salut..

Problema sta in felul urmator: la societatea unde activez nu semnam pe state de plata pentru salarii, ci pe niste tabele A4, sus avans/lichidare luna x, mai jos tabelul cu salariatii si in dreapta sumele aferente. State de plata am semnat o singura data - pe vreun an jumatate, dupa o oarecare discutie cu sefii, din cate imi amintesc prin februarie.
Pot fi considerate respectivele tabele - insotite si de dispozitii de plata pe care semnam cand luam banii, drept dovezi ca ni s-au platit salariile ? Se poate muta cartea de munca in alt loc fara ca statul dus de societate la ITM - am inteles pe ultima luna - sa fie semnat si de mine ?
~ Conținut șters la cerere ~
Asa ar fi normal intr-o societate normala.
Problema e ca societatea unde activez nu respecta intru-totul legile..
Actul aditional l-am facut, semnat, voi trece in curand cartea de munca in celalalt loc. Mi-am adus aminte de problema statelor cand mi s-a spus la ITM ca societatea trebuie sa depuna si ultimul stat, semnat de mine. Ori eu ultimele state de plata le-am vazut in februarie, repet, dupa o discutie mai aprinsa cu patronii.
In alta ordine de idei, functia necesita studii superioare - 245113 in COR. Stiu ca la angajare nu am depus copie dupa diploma (abia absolvisem facu), ci doar adeverinta de licentiat. Diploma am ridicat-o dupa un an, in toamna lui 2007, dar din greseala, neglijenta, nu m-am prezentat cu ea la ITM pentru completarea cartii de munca. In CIM este prevazuta o functie care, desi necesita studii superioare, nu a fost "platita" ca atare. Se mai poate face ceva ?
Precizez ca am semnat deja actul aditional, sublinez, la cererea mea, aceea de a-mi muta cartea de munca in alta parte, pe aceeasi functie, dar in conditii mai bune. Am decis sa raman si la vechiul loc cu 2ore/zi ...
In cazul in care dvs aveti trecuta in contractul de munca o functie care necesita studii superioare, dvs le aveati, dar salariul nu a fost corespunzator incadrarii si normelor legale in vigoare la data respectiva puteti sa va cereti drepturile in instanta.
@nikol.ilea: aveti mail !
i0n a scris:

Asa ar fi normal intr-o societate normala.
Problema e ca societatea unde activez nu respecta intru-totul legile..
Actul aditional l-am facut, semnat, voi trece in curand cartea de munca in celalalt loc. Mi-am adus aminte de problema statelor cand mi s-a spus la ITM ca societatea trebuie sa depuna si ultimul stat, semnat de mine. Ori eu ultimele state de plata le-am vazut in februarie, repet, dupa o discutie mai aprinsa cu patronii.
In alta ordine de idei, functia necesita studii superioare - 245113 in COR. Stiu ca la angajare nu am depus copie dupa diploma (abia absolvisem facu), ci doar adeverinta de licentiat. Diploma am ridicat-o dupa un an, in toamna lui 2007, dar din greseala, neglijenta, nu m-am prezentat cu ea la ITM pentru completarea cartii de munca. In CIM este prevazuta o functie care, desi necesita studii superioare, nu a fost "platita" ca atare. Se mai poate face ceva ?
Precizez ca am semnat deja actul aditional, sublinez, la cererea mea, aceea de a-mi muta cartea de munca in alta parte, pe aceeasi functie, dar in conditii mai bune. Am decis sa raman si la vechiul loc cu 2ore/zi ...

In acest caz va puteti adresa instantei de judecata pentru recuperarea drepturilor salariale restante si de asemenea, va puteti adresa ITM-ului cu o sesizare intrucat ati fost platit cu un salariu sub minimum prevazut de lege.
Drepturile salariale se pot recupera pe o perioada de cel mult 3 ani in urma.