Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare strain in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare strain in afara tarii

Buna ziua
O firma cu sediul social in Romania doreste sa angajeze o persoana din Filipine, dar care sa activeze acolo in zona Asiei, nu in Romania.
Este posibil asta? Care ar fi demersurile pe care firma respectiva trebuie sa le faca in acest sens?
Va multumesc.

Buna ziua
In cazul in care activitatea nu se va desfasura intr-un loc fix in Filipine, care va fi statusul angajatului respectiv?
Se considera ca se afla in delegatie, tinand cont de faptul ca firma nu are declarat niciun punct de lucru acolo?
Statusul va fi de angajat...

"Fixarea locului muncii înseamnă stabilirea localităţii, a unităţii sau subunităţii, secţiei, atelierului, biroului. De asemenea, tot în vederea fixării locului muncii, se va stabili dacă activitatea salariatului se va desfăşura la sediul angajatorului, în mod stabil, sau în alte localităţi sau puncte de lucru în aceeaşi localitate". (Eufemia Vieru, Dumitru Vieru, Dreptul muncii, Editura Lucman, Bucureşti, 2004, p. 383).