Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dubla asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dubla asigurare locuinta

Buna ziua

Am o polita de asigurare facultativa a locuintei, aferenta unui credit ipotecar, cesionata in favoarea bancii. Banca ma obliga sa cesionez in favoarea ei si polita obligatorie. Deci, doua polite care asigura acelasi bun, respectiv locuinta. E legala solicitarea bancii ?

Va multumesc
andrei2005 a scris:

laleaua-neagra a scris:

Da, este legal
cele doua polite se completeaza una pe cealalta, nu se exclud. Pe polita facultativa aveti o fransiza de 20.000 eur pt riscurile catastrofice.Polita obligatorie completeaza.tocmai aceasta fransiza

Eu nu inteleg ceva: din cate stiu eu nu este vorba de o fransiza (franchiza cred ca e mai corect) ci de o asigurare ce acopera pana in 20000 EUR pagube produse de evenimentele pe care le-ati enuntat. Franchiza cred ca inseamna valoarea care este suportatta de asigurat cu ocazia unui eveniment produs (paguba). Va rog sa ma corectati daca gresesc...

FRANCÍZĂ, francíze, s. f. Dreptul acordat de o întreprindere cu renume unei alte întreprinderi prin care aceasta din urmă poate să exploateze drepturile de proprietate intelectuală sau industrială ale francizorului, în schimbul unei contribuții financiare, în scopul producerii sau livrării de bunuri sau al prestării de servicii

FRANȘÍZĂ s.f. 1. (Mat.) Parte exceptată dintr-un total, exprimată în procente. 2. (Mar.) Clauză de asigurare în virtutea căreia asiguratorii sunt exonerați de anumite riscuri. [
Buna dimineata.
În acest moment dețin 2 asigurării pt locuinta ,la firme de asigurării diferite.
În cazul unei daune pot solicita despăgubiri de la ambele societăți de asigurare pentru aceeași dauna ?
Buna ziua,

1. Asigurarea obligatorie acopera 3 riscuri catastrofice (inundatie din revarsari de ape, cutremur, alunecari de teren), Suma asigurata fiind de max 20.000 Euro pentru imobile construite din materiale necombustibile.
Polita facultativa, acopera mai multe riscuri, astfel:
- pentru cele 3 riscuri de mai sus diferenta dintre Suma Asigurata mentionata pe polita si valoarea maxima acordata de sigurarea facultativa;
- pentru celelalte riscuri mentionata in polita, pana la max. Suma asigurata.

Exemplu: pt un apartament evaluat de banca la 60.000 Euro, se incheie o asigurare PAD (obligatorie) pentru 20.000 Euro si o asigurare facultativa pentru o Suma asigurata de 60.000 Euro.
- in caz de cutremur/ inundatie/ alunecare de teren, daca se distruge intregul apartament, despagubirea se va plati astfel:
20.000 Euro asigurarea obligatorie si 40.000 Euro asigurarea facultativa;
- in caz de cutremur/ inundatie/ alunecare de teren, daca sunt necesare reparatii spre exemplu de 12.000 Euro, se despagubeste numai pe asigurarea obligatorie;
- in caz de alt risc, spre exemplu incendiu , dauna se despagubeste pe asigurarea facultativa, pana la max. suma asigurata.

2. Daca aveti incheiate 2 asigurari obligatorii sau facultative pentru acelasi imobil, in caz de dauna, despagubirea se va achita in mod proportional de cei 2 asiguratori, astfel incat valoarea despagubita sa nu depaseasca valoarea reala a bunului asigurat.
deci, creditul este de 40 000 Euro, si se face PAD la 20 000 si facultativa la 60 000 , valoare evaluata de banca? De ce nu se face PAD la 20 000 si Facultativa la 40 000 care este valoarea creditului? Nu mai spun ca intre timp, valoara creditului ramasa a scazut si nu mai este de 40 000. este si cazul meu, unde contractul spune clar ca asigurarea nu se face la valoare mai mica de suma initiala a creditului dar nu scrie ca trebuie facuta la o valoare ulterioara de evaluare.

IRIS AG BROKER de ASIGURARE a scris:

Buna ziua,

1. Asigurarea obligatorie acopera 3 riscuri catastrofice (inundatie din revarsari de ape, cutremur, alunecari de teren), Suma asigurata fiind de max 20.000 Euro pentru imobile construite din materiale necombustibile.
Polita facultativa, acopera mai multe riscuri, astfel:
- pentru cele 3 riscuri de mai sus diferenta dintre Suma Asigurata mentionata pe polita si valoarea maxima acordata de sigurarea facultativa;
- pentru celelalte riscuri mentionata in polita, pana la max. Suma asigurata.

Exemplu: pt un apartament evaluat de banca la 60.000 Euro, se incheie o asigurare PAD (obligatorie) pentru 20.000 Euro si o asigurare facultativa pentru o Suma asigurata de 60.000 Euro.
- in caz de cutremur/ inundatie/ alunecare de teren, daca se distruge intregul apartament, despagubirea se va plati astfel:
20.000 Euro asigurarea obligatorie si 40.000 Euro asigurarea facultativa;
- in caz de cutremur/ inundatie/ alunecare de teren, daca sunt necesare reparatii spre exemplu de 12.000 Euro, se despagubeste numai pe asigurarea obligatorie;
- in caz de alt risc, spre exemplu incendiu , dauna se despagubeste pe asigurarea facultativa, pana la max. suma asigurata.

2. Daca aveti incheiate 2 asigurari obligatorii sau facultative pentru acelasi imobil, in caz de dauna, despagubirea se va achita in mod proportional de cei 2 asiguratori, astfel incat valoarea despagubita sa nu depaseasca valoarea reala a bunului asigurat.

Buna ziua,
1. Asigurarea obligatorie este clar ca se face la 20000 Euro pentru cele 3 riscuri castrofice.
2. Asigurarea obligatorie se poate incheia la o suma asigurata agreeata/ solicitata de dvs., si exista mai multe variante posibile, ca de ex.:
- varianta 1 in care incheiati asigurarea locuintei la valoarea reala de piata/sau evaluata de un evaluator autorizat. In acest caz se poate cesiona catre banca drepturile de despagubire egale cu valoarea creditului. Aceasta varianta are avantajul unei despagubiri apropiate cu valoarea locuintei. In caz de dauna si nu se aplica principiul proportionalitatii;
- varianata 2 in care se incheie asigurarea la valoarea declarata, de exemplu valoarea ramasa a creditului. In acest caz despagubirea va fi cesionata 100% in favoarea bancii. In aceasta varianta va trebui sa verificati daca aveti o clauza de "prim risc", in caz contrar se va aplica principiul proportionalitatii in caz de dauna.