Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... examen psihologic-masina firmei
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

examen psihologic-masina firmei

Buna ziua
In cazul in care un salariat conduce ocazional masina firmei la care este angajat, gen delegatii etc, are nevoie de control medical psihologic?
Va multumesc!
Daca nu este incadrat pe post de sofer profesionist si nu transporta persoane, este supus examinarii psihologice la obtinerea/ reinoirea permisului auto si dupa caz, in alte situatii prevazute de lege, precum producerea unui eveniment rutier, etc.
Conform HG 355/2007
- Fişa 140. Personal care în cadrul activităţii profesionale conduce utilaje,
vehicule de transport intrauzinal şi/sau maşina instituţiei
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe
neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică
- probe vestibulare, probe de echilibru
- audiogramă
- ECG
- glicemie
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: acuitate vizuală şi auditivă, probe
neurologice, etilism cronic)
- examen psihologic
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual, vedere cromatică - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual
- audiogramă - anual
- ECG - anual
- glicemie - anual
" Personal care in cadrul activitatii profesionale conduce masina institutiei"....
Sa zicem ca angajatul isi desfasoara activitatea la birou, insa este trimis intr-o delegatie cu masina firmei. In situatia de fata e nevoie de testare psihologica sau se considera ca nu e cazul din moment ce activitatea lui profesionala este de birou?
HG nr.355/ 2007 prevede controlul psihologic pentru lucratorii angajati de firma CIM sa presteze respectiva activitate in program normal, 8 ore/ zi.
Pentru cazul pus in discutie de dvs. ati primit deja raspunsul prin mesajul meu anterior.
Se considera ca angajatorul va pune la dispozitie mijlocul de transport pentru delegatie dvs. avand permis auto. Este similar cu cazul in care un prieten va imprumuta masina personala.